1. Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha Fazla Bilgi.
  2. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  3. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz. (Çarpıya basarak duyuruyu kapatabilirsiniz, bir daha açılmayacaktır!!)

Ders Skript Dersleri - Part I

'Skript Ders' forumunda TheDark_Gamer tarafından 10 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

?

Derslere devam edelim mi? (önce like yorum at :D)

1. like attım yorum attım devam et süper

70.0%
  2. kararsız kaldım oy vermek için veriyorum ama devam et yani sen

20.0%
  3. devam etme sevmedim (hi hi)

10.0%
  1. TheDark_Gamer

TheDark_Gamer #TheDGOfficial. Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

Alınan Beğeniler:
    2,178
    Ödül Puanları:
    728
    Nick:
    TheDark_Gamer
    Gerçek ad:
    Mustafa ÖNCEL
    Intro
    Bu ders serisinde size Skript öğreteceğim.
    Konular uzun olabilir, fakat tamamını okumanızı rica ediyorum.

Skript Nedir?

Skript, Java bilmeye gerek duymadan Minecraft / Bukkit kodları yazmamıza yarayan bir eklentidir. Bu kodlar ile oyunu özelleştirebilir, yeni şeyler ekleyebilirsiniz. Skript'in orijinal yapımcısı Njolbrim (Njol)'dür. (gerçek adı Peter Güttinger) Fakat kendisi Skript projesini geliştirmeyi Minecraft'ı bıraktığından dolayı (bıraksa bile bir süre geliştirmeye devam etmiştir) 2014 yılında bırakmıştır. Skript'in Bukkit'de yayınlanan son sürümü 2.1.2'dir, fakat aslında Njol github üzerinde bir süre daha geliştirmeye devam etmiş ve 2.2'yi çıkarmıştır. Skript 2.2'de Njol, fonksiyonları eklemiştir. Njol'un Skript'i geliştirmeyi bırakmasının ardından Mirreski, onun ardından da Bensku Skript'i geliştirmeye devam etmiştir.

Skript Neden Öğrenmeliyim?
    Skript, hızlı ve kolay bir dildir. Çoğu kişi programlama dili olduğunu kabul etmese de aslında bir programlama dilinde olan çoğu şeyi içermekte (while, loop vb) ve "Domain Specific Programming Language" yani Alana Özel Programlama Dili olarak geçmektedir. Alana Özel Programlama dilleri, Alana Özel Olmayan Programlama dillerinin aksine, sadece bir şeyi baz alarak, o şey üzerinde çalışan, o şeye özel olan programlama dilleridir. Skript'de sadece Minecraft'a, daha da doğrusu Bukkit'e özel bir programlama dilidir. Programlama dili tanımı, hem Scripting dilleri hemde Compile edilen diller için genel bir tanım olduğundan, karıştırılmamalıdır. Konumuza dönecek olur isek Skript öğrenmeniz Java ve diğer programlama dillerini öğrenmeniz için size kolaylık sağlayacaktır.

Önemli Uyarı!
    Skript'i hayatınız boyunca kullanacağınız tek programlama (scripting) dili olarak düşünmeyin ve tüm sunucunuzu skript ile yapmayın. Zaten eklentisi olan şeyleri skript ile yapmayın. Java çok popüler bir dildir ve Minecraft, Bukkit vb. tüm projeler Java ile yapılmıştır. Ayrıca Java ile sadece Minecraft'a eklenti değil, hem bilgisayarlarda çalışan programlar, hemde minecraft modları, eklentileri yapabilirsiniz. Buda Java'yı Alana Özel Programlama Dili yapmayan bir faktördür. Profosyonel olduğunuzu hissettiğinizde Java kullanmaya, öğrenmeye geçin. Çok fazla skript yazıp bağımlı olmayın.

Kurulum ve Başlangıç
    Skript geliştirmek için normal şartlarda ve genelde sadece NotePad++ kullanılır, fakat ben sırf Skript için bir program yazdım. Bu program sayesinde hızlıca skript yazabilir ve test edebilirsiniz. Programı
    Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.. Yakında program için ayrı bir konu açmayı planlıyorum.

Programı indirip kurduktan sonra çift tıklayarak açabilirsiniz. Eğer Windows bilgisayarınızı korudu uyarısı alır iseniz, bu projenin Kod Sertifakası olmadığındandır. Kod Sertifikası'nı genelde güvenilir yayımcı şirketler alır, bu sertifika çok pahalı olmasaydı bende almak isterdim fakat dediğim gibi, daha çok şirket vb. iseniz almanız gerekiyor, bu uyarı geldiğinde daha fazla bilgiye basıp Yine de Yürüt butonuna basın. Eğer güvenmiyor iseniz ve şüpheleniyor iseniz dosyayı VirüsTotal sitesinden taratabilirsiniz, bulsa bulsa sadece bir virüs bulacaktır oda Baidu denen bir antivirüsün yanlış algılamasıdır.

Programı açtıysanız devam edelim. Karşınıza direk boş örnek bir Skript çıkacaktır.
    Şimdi bu program aslında SkriptIDE olarak geçiyor fakat şuanda daha bir prototip tarzında olduğundan buna bir Editör diyeceğim, Skript Editörü diyebiliriz. Herneyse, programı açtıysanız şimdi asıl kuruluma geçelim.

Java Kurulumu
    İlk olarak bilgisayarınızda Java yok ise Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. kurun. Programı açmak veya skript yazmak için Java gerekmese de sunucu açmak ve skripti yürütmek için Java gerekecektir. Verdiğim linke girdikten sonra "Accept License Agreement" butonuna tıklayın. Daha sonrasında platformunuza karşılık gelen dosyayı indirin. Windows 64 Bit kullanıyor iseniz "windows-x64.exe" (tar.gz olanla karıştırmayın) ile biten linke tıklayın, 32 Bit kullanıyor iseniz "Windows x86 Offline" yazan yazının yanındaki "windows-i586.exe" ile biten linke tıklayarak Java'yı indirebilirsiniz. Kurulumu indirip çalıştırdıktan sonra next next diyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Program Tanıtımı
    Program global (genel) bir program olduğu için ingilizcedir (tıpkı Skript'in kendisinin de ingilizce olması gibi). İngilizce biliyorsanız zaten her şeyi anlarsınız, fakat bilmiyor iseniz kesinlikle bu kısmı okuyun.

İlk olarak programdaki sekmelere değinmek istiyorum.
    (- = kategori, * = alt kategori, ^ = üstteki ilk kategoriye veya alt kategoriye ait seçenek)

- Skript: Skript ile alakalı işlemler.
    ^ Fix Tabs: Tab hatalarını çözer.
    ^ Optimize: Skript'i optimize eder.
    ^ Analyze: Skript'i analiz eder.
    ^ Execute: Skript'i yürütür.
    * Remove: Bir şeyleri silebilirsiniz.
    ^ Comments: Tüm yorumları siler. (Bazıları dışında)

- Server: Sunucu ile alakalı işlemler.
    ^ New Server: Yeni sunucu oluşturur.
    ^ Open In Explorer: Şuanki sürümün klasörünü açar.

- File: Dosya ile alakalı işlemler.
    ^ Open: Dosyayı şuanki editöre yükler.
    ^ Save: Dosyayı bir dosyaya kaydeder.

Edit, Search ve View kategorilerinde bazı kısayolları karşılayan standart seçenekler olduğundan onu atlıyorum.

Options kategorisinde ise özellikleri açıp kapatabilirsiniz.

Sunucu Kurmak

Eğer sizde zaten bir sunucu JAR dosyası var ise indirme kısmını atlayın. Eğer yok ise Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. bir tane sürümünüze göre indirin.

Daha sonrasında üst menüden Server > New Server basın. Ardından çıkan sekmede Server Version kısmına indirdiğiniz veya sizde olan JAR dosyasının minecraft sürümünü girin. Örneğin 1.7.10, 1.8.8, 1.12.2 vb. gibi. Sonra Server JAR kısmında yandaki Select... butonuna basıp sizde olan veya indirdiğiniz sunucu JAR dosyasını seçin. Daha sonrasında Create Server butonuna basın. Program sizin için otomatik olarak Skript'i indirecektir. İndirme işleminin bitmesini bekleyin. Bittikten sonra işlem tamamdır. Artık Skript > Execute diyerek skriptimizi yürütebiliriz.

Skripte Giriş
    Öncelikle skriptte bilmeniz bir kaç ana şey var. İlk satırlara (yani tab atılmayan satırlara) her zaman bir Event (olay), Command (komut) veya Function (fonksiyon) girilir. Event yani olay, sunucuda bir olay olduğunda tetiklenir. Örneğin "on join" eventi (olayı) sunucuya bir oyuncu giriş yaptığında tetiklenecektir. Komutlar, sohbete girdiğimiz / ile başlayan mesajlardır. Skript sayesinde kendi komutlarınızı ekleyebilirsiniz. Function, yani fonksiyonlar ise (method da denir), belli bir işlemi (kodu) bir den fazla kez o methodu çağırarak yürütmemize olanak tanır. Yani bir kodu tekrar tekrar yazmamıza gerek yoktur.

Yorum Satırları
    Skriptte yorum satırları ile açıklamalar yazabilir, kod olarak algılanmayacak bazı şeyler yazabilirsiniz. Skriptte yorum karakteri has-tag yani "#" (" karakterleri olmadan) idir. Bu karakterden sonra yazdığınız kodlar kod olarak algılanmayacak ve yürütülmeyecektir. Eğer bu karakteri bir kod içerisinde kullanmanız gerekir ise bu karakterden iki adet koymanız problemi çözecektir. (örn. ##)

Tab Tuşu
    Tab tuşu klavyenizde büyük ihtimal Caps Lock tuşunun üstünde olacaktır. Skript'te tab, kodları ayırmak ve karmaşıklığı önlemek için kullanılır ve gereklidir. Genellikle tab bir üst satırdaki bir ":" işaretinden sonra alt satıra atılır. Başlangıçta en çok karşılacağınız hata tipi tab hatalarıdır, fakat size verdiğim program otomatik olarak tabları yaptığı için çokta zorlanmayacaksınız. Ayrıca eğer hala daha tab hatası alıyor iseniz Skript > Fix Tabs diyerek çözebilirsiniz.

Tab Örneği:
    on load: # Skript yüklendiğinde
    [tab]send "Selam!" to console # konsola "Selam!" mesajını gönderir

Yukardaki kodda on load dan sonra ":" olduğundan, aşağıdaki satırda bir tab atıyoruz.
    Ayrıca eğer üstteki satırda tab içeriyor ise, alttaki satıra üstteki satırdaki tab kadar + bir tab eklenir.
    Bu durum için şöyle bir örnek verebiliriz:

command /test: # /test komutu yürütüldüğünde
    [tab]trigger: # aşağıdaki işlemleri yap
    [tab][tab]send "test" to sender # komutu yürütene (konsol veya oyuncuya) mesaj gönder

Yukardaki kod /test yazınca "test" çıktısının gelmesini sağlar. Trigger, yürütülecek işlemleri belirtir ve sadece command eventinde kullanılır. Triggerda zaten bir tab ve ":" olduğundan, sonraki satırda iki adet tab atıyoruz yani önceki satırdaki tab + bir tab atıyoruz. Programda komut oluşturmak için cmd yazmanız yeterlidir, otomatik olarak command yapıp trigger ve tabları ekleyecektir.

Not: Tab tuşu ile yapılan boşluklar forumda Kod Blokları dışında görünmediğinden, Tab yerine [tab] kullanılmıştır. [tab] yazdığımız yerlere siz klavyenizdeki Caps Lock'un üstündeki Tab tuşuna basarak tab atın.

Events (Eventler)
    Eventler her zaman olmasa da genellikle "on" ile başlar. Eventleri sıfır tab olarak, yani hiç tab atmadan, direk event adını yazıp daha sonrasında sonuna ":" koyarak yazabiliriz. Daha sonrasında ise alt satıra geçip bir adet tab atarak o event tetiklendiğinde olacak işlemleri yazabiliriz.

Bazı eventler ve örnek kodlar:
    Kod (Javascript):
    1. # on break örneği
    2. on break: # bir blok kırıldığında
    3.     send "blok kırdın" to player # oyuncuya mesaj gönder
    4. on break of bedrock: # bedrock kırıldığında
    5.     if gamemode of player is not creative: # eğer oyuncunun oyun modu creative (yaratıcı mod) değil ise
    6.         ban player because "bedrocku creative dışında kıramazsın (imkansız??)" # oyuncuyu şu sebepten banla
    7. # on chat örneği
    8. on chat: # mesaj gönderildiğinde
    9.     if message contains "selam": # eğer mesaj "selam" içeriyor ise
    10.         send "as" to player # oyuncuya mesaj gönder
    11. # on click örneği
    12. on rightclick: # sağ tıklandığında
    13.     send "sağ tıklandı!" to player # oyuncuya mesaj gönder
    14. # on command örneği
    15. on command: # herhangi bir komut yürütüldüğünde
    16.     broadcast "komut kullanıldı: %full command%" # komutu herkese gönder
    17. # on first join örneği
    18. on first join: # bir oyuncu sunucuya ilk kez girdiğinde
    19.     broadcast "%player% sunucumuza ilk kez girdi! tebrikler!" # herkese mesaj gönder
    20. # on join örneği
    21. on join:
    22.     broadcast "%player% sunucuya girdi, çıkmamasını dileriz" # herkese mesaj gönder
    23. # on connect örneği
    24. # dikkat: bu event on join ile alakasızdır ve farklıdır, bu event oyuncu sunucuya girmeyi denediğinde gerçekleşir,
    25. # on join ise oyuncu sunucuya girdiğinde gerçekleşir.
    26. on connect: # bir oyuncu sunucuya girmeyi denediğinde
    27.     if name of player contains "admin": # eğer oyuncunun adı admin içeriyor ise
    28.         kick player because "nickin uygunsuz kendini admin mi sanıyon kardeş" # oyuncuyu at (eventi iptal etmek yerine bunu kullanın)
    29. # on damage örneği
    30. # bu eventte player yoktur,
    31. # attacker ve victim vardır,
    32. # attacker: saldırgan
    33. # victim: saldırıyı yiyen arkadaş
    34. on damage: # bir oyuncu hasar aldığında
    35.     if attacker is op: # eğer saldırgan OP ise (yani tüm yetkilere sahip ise, veyahut admin ise)
    36.         kill victim # saldırıyı yiyen kişiyi öldür, yani bu kod op ların eliyle bile birisini direkt öldürmesini sağlar
    37. # on death örneği
    38. # yukardaki on damage gibidir,
    39. # attacker: öldüren kişi
    40. # victim: ölen kişi
    41. on death: # bir oyuncu öldüğünda
    42.     if victim is op: # eğer ölen kişi OP ise
    43.         give 1 diamond to attacker # saldırgana (öldüren kişiye) bir elmas ver
    44.         send "aferin lan admin öldürdün" # öldüren kişiye mesaj gönder
    45. # on drop örneği
    46. on drop: # bir eşya yere atıldığında
    47.     wait 20 seconds # 20 saniye bekle
    48.     delete event-item # itemi yerden sil
    49. # on kick örneği
    50. on kick: # bir oyuncu atıldığında (atılmaya çalışıldığında)
    51.     if player is op: # eğer oyuncu OP ise
    52.         cancel event # atma işlemini iptal et
    53. # on quit örneği
    54. # bu event hem oyuncu kendisi çıkar ise,
    55. # hemde kicklenir ise tetiklenir. yani
    56. # hem on quite hem on kicke kod yazmanıza gerek yoktur.
    57. # fakat bu event iptal edilemez çünkü oyuncu çıktıktan sonra tetiklenir.
    58. on quit: # bir oyuncu çıktığında
    59.     broadcast "%player% aramızdan ayrıldı, bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz" # herkese mesaj gönder
    60. # on place örneği
    61. on place: # herhangi bir blok koyulduğunda
    62.     send "blok koydun" to player # oyuncuya mesaj gönder
    63. on place of diamond block: # diamond blok (elmas blok) koyulduğunda
    64.     send "oo zengin kanka" to player # oyuncuya mesaj gönder
    65. # on respawn örneği
    66. # on death eventinden farklı olarak burada attacker yoktur
    67. # ve oyuncu yeniden doğmuştur, on death eventinde oyuncu ölüdür
    68. # (tabii eğer event tetiklenmeden önce yeniden doğa basmaz ise)
    69. # (ki yukardaki ihtimal bilgisayar hızına bağlı olsa da çok zordur)
    70. on respawn: # bir oyuncu yeniden doğduğunda
    71.     send "küllerinden yeniden doğdun kardeşim! hayırlı olsun!" to player # oyuncuya mesaj gönder
    72. # on load örneği
    73. # bu eventte player yoktur çünkü eventin bir oyuncu ile alakası yok
    74. on load: # skript yüklendiğinde (reload vb de olabilir)
    75.     send "selam konsol çok güzelsin" to console # konsola mesaj gönder
    76. # on disable örneği
    77. on disable: # skript kapatıldığında (reload vb de olabilir)
    78.     send "görüşürüz" to console # konsola mesaj gönder
    79. # on server start örneği
    80. on server start: # sunucu açıldığında (on load ile karıştırılmamalıdır) (reload vb de olabilir)
    81.     send "başladık mı yine" to console # konsola mesaj gönder
    82. # on server stop örneği
    83. on server stop: # sunucu kapatıldığında (on disable ile karıştırılmamalıdır) (reload vb de olabilir)
    84.     send "gidiyon mu la daha yeni başladıydık" to console # konsola mesaj gönder
    85. # periyodik (tekrarlanan) event örneği
    86. every 1 minutes: # her 1 dakikada bir
    87.     broadcast "bir dakka geçti!!" # herkese mesaj gönder

Not: Kodu JavaScript olarak ekledim çünkü forumda Skript için ayrı bir dil yok, JavaScript dili Java veya Skript ile karıştırılmamalıdır.

Conditions (Koşullar)
    Kodu belli bir koşula göre devam ettirir. Örneğin:

on chat: # mesaj yazıldığında
    [tab]if message contains "selam": # eğer mesaj "selam" içeriyor ise
    [tab][tab]send "as" to player # oyuncuya mesaj gönder

Bu kod sohbete "selam" içeren bir şey yazdığımızda (örn. "selam beyler") tetiklenir ve bize "as" mesajını gönderir. Yukardaki koddaki condition (koşul) if ile başlayan kısımdır. If'i türkçeye çevirecek olursak "eğer" anlamı çıkacaktır.

Effects (İşlemler)
    Bir işlemi temsil eder. Örneğin send "x" to player kodu bir işlemdir ve bu işlem kullanıcıya mesaj göndermemizi sağlar.

Expressions (Değerler)
    Değerler bir şeyin değerini temsil eder. Mesela oyuncunun adını almak için "name of player" veyahut "player's name" kullanırız. Aynı zamanda bunları mesaj içinde kullanmak için yüzde işaretlerini yani % işaretini kullanırız. Örnek kod:

on join: # birisi oyuna girdiğinde
    [tab]broadcast "%player's name%" # herkese giren oyuncunun adını gönder

Yukardaki kodda player's name yerine direk player da kullanabiliriz hatta kullanmamız daha iyi olacaktır çünkü Skript değer olabilecek objeler % içerisinde kullanılınca otomatik name vb değerlerini kullanır.

Commands (Komutlar)
    Sunucuya kendi komutlarımızı eklememizi sağlar. Örnek kod:

command /website: # /website komutu girildiğinde
    [tab]trigger: # şu kodları yürüt
    [tab][tab]send "Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın." to player # oyuncuya mesaj gönder

Texts (Yazılar)
    Skript'te yazılar iki adet " karakteri arasına yazılır. Bu karakteri yapmak için klavyenizde esc tuşunun altındaki şapkalı e tuşuna basın. Bu karakter ' karakteri ile karıştırılmamalıdır. Eğer bir yazının içerisinde " kullanmanız gerekir ise bu karakterden iki kere koyun (örn. "se""lam").

Bitiş
    Sonraki dersimizde Looplar, Variableler, Fonksiyonlar ve daha aklıma gelmeyen bir kaç şeye daha deyineceğiz. Yorumlarınızı ve beğenilerinizi eksik etmeyin. Dersler beğeni ve yorum sayısına göre gelecek ve detaylandırılacaktır.

Konuyu okuduğunuz için teşekkürler, sonraki konumuzda görüşmek üzere...​

2. HypnosEmo

HypnosEmo Ahırdayığğm Genel Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,303
    Ödül Puanları:
    703
    Nick:
    HypnosEmo
    Gerçek ad:
    Emirhan YILMAZ
    Okumaya üşendim ama nice :D

3. TheDark_Gamer

Alınan Beğeniler:
    2,178
    Ödül Puanları:
    728
    Nick:
    TheDark_Gamer
    Gerçek ad:
    Mustafa ÖNCEL
    Okuduğuna değecek. ;)

Cnty_Emo bunu beğendi.
  4. sametdnc

sametdnc SbC Genel Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,867
    Ödül Puanları:
    703
    Nick:
    sametdnc
    Gerçek ad:
    Samet Dinç
    Konuyu öğrendiniz veya öğrenmediniz arkadaşlar ama like atıp abone olursanız çok güzel olur.
    (Eline sağlık,güzel olmuş)

5. TheDark_Gamer

Alınan Beğeniler:
    2,178
    Ödül Puanları:
    728
    Nick:
    TheDark_Gamer
    Gerçek ad:
    Mustafa ÖNCEL
    Dalgasına yazdım onları, zaten hepsinin sonunda gülme vb var. Farkettiysen zaten biraz daha ciddiyetsiz bir tavır kullandım. Dalgasına öyle. Tabii her dalganın şakanın bir gerçeği de vardır, like yorum atsınlar o kadar uğraştık :D Düşüncen için teşekkürler, programı indirip denediysen görüşlerini bekliyorum.

Cnty_Emo, denysbaba ve sametdnc bunu beğendi.
  6. roaach

roaach Dünya çok acımasız ama aynı zamanda da çok güzel. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    357
    Ödül Puanları:
    223
    Nick:
    Roaach
    Gerçek ad:
    Alperen
    Bu konuda bulunan şeyleri biliyordum ondan kısa kısa okuyup geçtim ama eline sağlık birdahaki derste bilmediğim şeylerden gelirse okumaktan memnun olurum. Başarılar .

7. mbboyun

mbboyun Yıldızlar anlatsa onları dinlerdim. Sponsor Üye Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    812
    Ödül Puanları:
    363
    Nick:
    MBB_Oyun2
    Skripte başlayacaklar için çok iyi bir konu. Eline Sağlık.

8. sametdnc

sametdnc SbC Genel Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,867
    Ödül Puanları:
    703
    Nick:
    sametdnc
    Gerçek ad:
    Samet Dinç
    Biliyorum :) Zaten bende ciddiyetle yazmadım :D Porçay'ın bir repliği

9. kerem7934

kerem7934 Sponsor Üye Sponsor Üye

Alınan Beğeniler:
    682
    Ödül Puanları:
    678
    Nick:
    kerem7934
    Helal kardeş bu işi biliyorsun.

10. Cnty_Emo

Cnty_Emo SARUMAN Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    226
    Ödül Puanları:
    238
    Nick:
    orngebeard
    Gerçek ad:
    Emre Kartal
    Okumaya çok üşendim.Boş zamanımda okuyacağım. Eline sağlık.

Son düzenleme: 12 Ekim 2018 19:39
  11. HypnosEmo

HypnosEmo Ahırdayığğm Genel Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,303
    Ödül Puanları:
    703
    Nick:
    HypnosEmo
    Gerçek ad:
    Emirhan YILMAZ
    Efsaneymiş :D

Cnty_Emo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 1, Ziyaretçi: 0)

1. AtesCraft
Yükleniyor...