1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Ders Skript Dersleri - Part I

'Skript Ders' forumunda TheDark_Gamer tarafından 10 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

?

Derslere devam edelim mi? (önce like yorum at :D)

 1. like attım yorum attım devam et süper

  68.8%
 2. kararsız kaldım oy vermek için veriyorum ama devam et yani sen

  25.0%
 3. devam etme sevmedim (hi hi)

  6.3%
 1. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  Intro
  Bu ders serisinde size Skript öğreteceğim.
  Konular uzun olabilir, fakat tamamını okumanızı rica ediyorum.


  Skript Nedir?

  Skript, Java bilmeye gerek duymadan Minecraft / Bukkit kodları yazmamıza yarayan bir eklentidir. Bu kodlar ile oyunu özelleştirebilir, yeni şeyler ekleyebilirsiniz. Skript'in orijinal yapımcısı Njolbrim (Njol)'dür. (gerçek adı Peter Güttinger) Fakat kendisi Skript projesini geliştirmeyi Minecraft'ı bıraktığından dolayı (bıraksa bile bir süre geliştirmeye devam etmiştir) 2014 yılında bırakmıştır. Skript'in Bukkit'de yayınlanan son sürümü 2.1.2'dir, fakat aslında Njol github üzerinde bir süre daha geliştirmeye devam etmiş ve 2.2'yi çıkarmıştır. Skript 2.2'de Njol, fonksiyonları eklemiştir. Njol'un Skript'i geliştirmeyi bırakmasının ardından Mirreski, onun ardından da Bensku Skript'i geliştirmeye devam etmiştir.

  Skript Neden Öğrenmeliyim?
  Skript, hızlı ve kolay bir dildir. Çoğu kişi programlama dili olduğunu kabul etmese de aslında bir programlama dilinde olan çoğu şeyi içermekte (while, loop vb) ve "Domain Specific Programming Language" yani Alana Özel Programlama Dili olarak geçmektedir. Alana Özel Programlama dilleri, Alana Özel Olmayan Programlama dillerinin aksine, sadece bir şeyi baz alarak, o şey üzerinde çalışan, o şeye özel olan programlama dilleridir. Skript'de sadece Minecraft'a, daha da doğrusu Bukkit'e özel bir programlama dilidir. Programlama dili tanımı, hem Scripting dilleri hemde Compile edilen diller için genel bir tanım olduğundan, karıştırılmamalıdır. Konumuza dönecek olur isek Skript öğrenmeniz Java ve diğer programlama dillerini öğrenmeniz için size kolaylık sağlayacaktır.

  Önemli Uyarı!
  Skript'i hayatınız boyunca kullanacağınız tek programlama (scripting) dili olarak düşünmeyin ve tüm sunucunuzu skript ile yapmayın. Zaten eklentisi olan şeyleri skript ile yapmayın. Java çok popüler bir dildir ve Minecraft, Bukkit vb. tüm projeler Java ile yapılmıştır. Ayrıca Java ile sadece Minecraft'a eklenti değil, hem bilgisayarlarda çalışan programlar, hemde minecraft modları, eklentileri yapabilirsiniz. Buda Java'yı Alana Özel Programlama Dili yapmayan bir faktördür. Profosyonel olduğunuzu hissettiğinizde Java kullanmaya, öğrenmeye geçin. Çok fazla skript yazıp bağımlı olmayın.

  Kurulum ve Başlangıç
  Skript geliştirmek için normal şartlarda ve genelde sadece NotePad++ kullanılır, fakat ben sırf Skript için bir program yazdım. Bu program sayesinde hızlıca skript yazabilir ve test edebilirsiniz. Programı
  Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.. Yakında program için ayrı bir konu açmayı planlıyorum.

  Programı indirip kurduktan sonra çift tıklayarak açabilirsiniz. Eğer Windows bilgisayarınızı korudu uyarısı alır iseniz, bu projenin Kod Sertifakası olmadığındandır. Kod Sertifikası'nı genelde güvenilir yayımcı şirketler alır, bu sertifika çok pahalı olmasaydı bende almak isterdim fakat dediğim gibi, daha çok şirket vb. iseniz almanız gerekiyor, bu uyarı geldiğinde daha fazla bilgiye basıp Yine de Yürüt butonuna basın. Eğer güvenmiyor iseniz ve şüpheleniyor iseniz dosyayı VirüsTotal sitesinden taratabilirsiniz, bulsa bulsa sadece bir virüs bulacaktır oda Baidu denen bir antivirüsün yanlış algılamasıdır.

  Programı açtıysanız devam edelim. Karşınıza direk boş örnek bir Skript çıkacaktır.
  Şimdi bu program aslında SkriptIDE olarak geçiyor fakat şuanda daha bir prototip tarzında olduğundan buna bir Editör diyeceğim, Skript Editörü diyebiliriz. Herneyse, programı açtıysanız şimdi asıl kuruluma geçelim.

  Java Kurulumu
  İlk olarak bilgisayarınızda Java yok ise Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. kurun. Programı açmak veya skript yazmak için Java gerekmese de sunucu açmak ve skripti yürütmek için Java gerekecektir. Verdiğim linke girdikten sonra "Accept License Agreement" butonuna tıklayın. Daha sonrasında platformunuza karşılık gelen dosyayı indirin. Windows 64 Bit kullanıyor iseniz "windows-x64.exe" (tar.gz olanla karıştırmayın) ile biten linke tıklayın, 32 Bit kullanıyor iseniz "Windows x86 Offline" yazan yazının yanındaki "windows-i586.exe" ile biten linke tıklayarak Java'yı indirebilirsiniz. Kurulumu indirip çalıştırdıktan sonra next next diyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

  Program Tanıtımı
  Program global (genel) bir program olduğu için ingilizcedir (tıpkı Skript'in kendisinin de ingilizce olması gibi). İngilizce biliyorsanız zaten her şeyi anlarsınız, fakat bilmiyor iseniz kesinlikle bu kısmı okuyun.

  İlk olarak programdaki sekmelere değinmek istiyorum.
  (- = kategori, * = alt kategori, ^ = üstteki ilk kategoriye veya alt kategoriye ait seçenek)

  - Skript: Skript ile alakalı işlemler.
  ^ Fix Tabs: Tab hatalarını çözer.
  ^ Optimize: Skript'i optimize eder.
  ^ Analyze: Skript'i analiz eder.
  ^ Execute: Skript'i yürütür.
  * Remove: Bir şeyleri silebilirsiniz.
  ^ Comments: Tüm yorumları siler. (Bazıları dışında)

  - Server: Sunucu ile alakalı işlemler.
  ^ New Server: Yeni sunucu oluşturur.
  ^ Open In Explorer: Şuanki sürümün klasörünü açar.

  - File: Dosya ile alakalı işlemler.
  ^ Open: Dosyayı şuanki editöre yükler.
  ^ Save: Dosyayı bir dosyaya kaydeder.

  Edit, Search ve View kategorilerinde bazı kısayolları karşılayan standart seçenekler olduğundan onu atlıyorum.

  Options kategorisinde ise özellikleri açıp kapatabilirsiniz.

  Sunucu Kurmak

  Eğer sizde zaten bir sunucu JAR dosyası var ise indirme kısmını atlayın. Eğer yok ise Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. bir tane sürümünüze göre indirin.

  Daha sonrasında üst menüden Server > New Server basın. Ardından çıkan sekmede Server Version kısmına indirdiğiniz veya sizde olan JAR dosyasının minecraft sürümünü girin. Örneğin 1.7.10, 1.8.8, 1.12.2 vb. gibi. Sonra Server JAR kısmında yandaki Select... butonuna basıp sizde olan veya indirdiğiniz sunucu JAR dosyasını seçin. Daha sonrasında Create Server butonuna basın. Program sizin için otomatik olarak Skript'i indirecektir. İndirme işleminin bitmesini bekleyin. Bittikten sonra işlem tamamdır. Artık Skript > Execute diyerek skriptimizi yürütebiliriz.

  Skripte Giriş
  Öncelikle skriptte bilmeniz bir kaç ana şey var. İlk satırlara (yani tab atılmayan satırlara) her zaman bir Event (olay), Command (komut) veya Function (fonksiyon) girilir. Event yani olay, sunucuda bir olay olduğunda tetiklenir. Örneğin "on join" eventi (olayı) sunucuya bir oyuncu giriş yaptığında tetiklenecektir. Komutlar, sohbete girdiğimiz / ile başlayan mesajlardır. Skript sayesinde kendi komutlarınızı ekleyebilirsiniz. Function, yani fonksiyonlar ise (method da denir), belli bir işlemi (kodu) bir den fazla kez o methodu çağırarak yürütmemize olanak tanır. Yani bir kodu tekrar tekrar yazmamıza gerek yoktur.

  Yorum Satırları
  Skriptte yorum satırları ile açıklamalar yazabilir, kod olarak algılanmayacak bazı şeyler yazabilirsiniz. Skriptte yorum karakteri has-tag yani "#" (" karakterleri olmadan) idir. Bu karakterden sonra yazdığınız kodlar kod olarak algılanmayacak ve yürütülmeyecektir. Eğer bu karakteri bir kod içerisinde kullanmanız gerekir ise bu karakterden iki adet koymanız problemi çözecektir. (örn. ##)

  Tab Tuşu
  Tab tuşu klavyenizde büyük ihtimal Caps Lock tuşunun üstünde olacaktır. Skript'te tab, kodları ayırmak ve karmaşıklığı önlemek için kullanılır ve gereklidir. Genellikle tab bir üst satırdaki bir ":" işaretinden sonra alt satıra atılır. Başlangıçta en çok karşılacağınız hata tipi tab hatalarıdır, fakat size verdiğim program otomatik olarak tabları yaptığı için çokta zorlanmayacaksınız. Ayrıca eğer hala daha tab hatası alıyor iseniz Skript > Fix Tabs diyerek çözebilirsiniz.

  Tab Örneği:
  on load: # Skript yüklendiğinde
  [tab]send "Selam!" to console # konsola "Selam!" mesajını gönderir

  Yukardaki kodda on load dan sonra ":" olduğundan, aşağıdaki satırda bir tab atıyoruz.
  Ayrıca eğer üstteki satırda tab içeriyor ise, alttaki satıra üstteki satırdaki tab kadar + bir tab eklenir.
  Bu durum için şöyle bir örnek verebiliriz:

  command /test: # /test komutu yürütüldüğünde
  [tab]trigger: # aşağıdaki işlemleri yap
  [tab][tab]send "test" to sender # komutu yürütene (konsol veya oyuncuya) mesaj gönder

  Yukardaki kod /test yazınca "test" çıktısının gelmesini sağlar. Trigger, yürütülecek işlemleri belirtir ve sadece command eventinde kullanılır. Triggerda zaten bir tab ve ":" olduğundan, sonraki satırda iki adet tab atıyoruz yani önceki satırdaki tab + bir tab atıyoruz. Programda komut oluşturmak için cmd yazmanız yeterlidir, otomatik olarak command yapıp trigger ve tabları ekleyecektir.

  Not: Tab tuşu ile yapılan boşluklar forumda Kod Blokları dışında görünmediğinden, Tab yerine [tab] kullanılmıştır. [tab] yazdığımız yerlere siz klavyenizdeki Caps Lock'un üstündeki Tab tuşuna basarak tab atın.

  Events (Eventler)
  Eventler her zaman olmasa da genellikle "on" ile başlar. Eventleri sıfır tab olarak, yani hiç tab atmadan, direk event adını yazıp daha sonrasında sonuna ":" koyarak yazabiliriz. Daha sonrasında ise alt satıra geçip bir adet tab atarak o event tetiklendiğinde olacak işlemleri yazabiliriz.

  Bazı eventler ve örnek kodlar:
  Kod (Javascript):
  1. # on break örneği
  2. on break: # bir blok kırıldığında
  3.     send "blok kırdın" to player # oyuncuya mesaj gönder
  4. on break of bedrock: # bedrock kırıldığında
  5.     if gamemode of player is not creative: # eğer oyuncunun oyun modu creative (yaratıcı mod) değil ise
  6.         ban player because "bedrocku creative dışında kıramazsın (imkansız??)" # oyuncuyu şu sebepten banla
  7. # on chat örneği
  8. on chat: # mesaj gönderildiğinde
  9.     if message contains "selam": # eğer mesaj "selam" içeriyor ise
  10.         send "as" to player # oyuncuya mesaj gönder
  11. # on click örneği
  12. on rightclick: # sağ tıklandığında
  13.     send "sağ tıklandı!" to player # oyuncuya mesaj gönder
  14. # on command örneği
  15. on command: # herhangi bir komut yürütüldüğünde
  16.     broadcast "komut kullanıldı: %full command%" # komutu herkese gönder
  17. # on first join örneği
  18. on first join: # bir oyuncu sunucuya ilk kez girdiğinde
  19.     broadcast "%player% sunucumuza ilk kez girdi! tebrikler!" # herkese mesaj gönder
  20. # on join örneği
  21. on join:
  22.     broadcast "%player% sunucuya girdi, çıkmamasını dileriz" # herkese mesaj gönder
  23. # on connect örneği
  24. # dikkat: bu event on join ile alakasızdır ve farklıdır, bu event oyuncu sunucuya girmeyi denediğinde gerçekleşir,
  25. # on join ise oyuncu sunucuya girdiğinde gerçekleşir.
  26. on connect: # bir oyuncu sunucuya girmeyi denediğinde
  27.     if name of player contains "admin": # eğer oyuncunun adı admin içeriyor ise
  28.         kick player because "nickin uygunsuz kendini admin mi sanıyon kardeş" # oyuncuyu at (eventi iptal etmek yerine bunu kullanın)
  29. # on damage örneği
  30. # bu eventte player yoktur,
  31. # attacker ve victim vardır,
  32. # attacker: saldırgan
  33. # victim: saldırıyı yiyen arkadaş
  34. on damage: # bir oyuncu hasar aldığında
  35.     if attacker is op: # eğer saldırgan OP ise (yani tüm yetkilere sahip ise, veyahut admin ise)
  36.         kill victim # saldırıyı yiyen kişiyi öldür, yani bu kod op ların eliyle bile birisini direkt öldürmesini sağlar
  37. # on death örneği
  38. # yukardaki on damage gibidir,
  39. # attacker: öldüren kişi
  40. # victim: ölen kişi
  41. on death: # bir oyuncu öldüğünda
  42.     if victim is op: # eğer ölen kişi OP ise
  43.         give 1 diamond to attacker # saldırgana (öldüren kişiye) bir elmas ver
  44.         send "aferin lan admin öldürdün" # öldüren kişiye mesaj gönder
  45. # on drop örneği
  46. on drop: # bir eşya yere atıldığında
  47.     wait 20 seconds # 20 saniye bekle
  48.     delete event-item # itemi yerden sil
  49. # on kick örneği
  50. on kick: # bir oyuncu atıldığında (atılmaya çalışıldığında)
  51.     if player is op: # eğer oyuncu OP ise
  52.         cancel event # atma işlemini iptal et
  53. # on quit örneği
  54. # bu event hem oyuncu kendisi çıkar ise,
  55. # hemde kicklenir ise tetiklenir. yani
  56. # hem on quite hem on kicke kod yazmanıza gerek yoktur.
  57. # fakat bu event iptal edilemez çünkü oyuncu çıktıktan sonra tetiklenir.
  58. on quit: # bir oyuncu çıktığında
  59.     broadcast "%player% aramızdan ayrıldı, bundan sonraki hayatında başarılar diliyoruz" # herkese mesaj gönder
  60. # on place örneği
  61. on place: # herhangi bir blok koyulduğunda
  62.     send "blok koydun" to player # oyuncuya mesaj gönder
  63. on place of diamond block: # diamond blok (elmas blok) koyulduğunda
  64.     send "oo zengin kanka" to player # oyuncuya mesaj gönder
  65. # on respawn örneği
  66. # on death eventinden farklı olarak burada attacker yoktur
  67. # ve oyuncu yeniden doğmuştur, on death eventinde oyuncu ölüdür
  68. # (tabii eğer event tetiklenmeden önce yeniden doğa basmaz ise)
  69. # (ki yukardaki ihtimal bilgisayar hızına bağlı olsa da çok zordur)
  70. on respawn: # bir oyuncu yeniden doğduğunda
  71.     send "küllerinden yeniden doğdun kardeşim! hayırlı olsun!" to player # oyuncuya mesaj gönder
  72. # on load örneği
  73. # bu eventte player yoktur çünkü eventin bir oyuncu ile alakası yok
  74. on load: # skript yüklendiğinde (reload vb de olabilir)
  75.     send "selam konsol çok güzelsin" to console # konsola mesaj gönder
  76. # on disable örneği
  77. on disable: # skript kapatıldığında (reload vb de olabilir)
  78.     send "görüşürüz" to console # konsola mesaj gönder
  79. # on server start örneği
  80. on server start: # sunucu açıldığında (on load ile karıştırılmamalıdır) (reload vb de olabilir)
  81.     send "başladık mı yine" to console # konsola mesaj gönder
  82. # on server stop örneği
  83. on server stop: # sunucu kapatıldığında (on disable ile karıştırılmamalıdır) (reload vb de olabilir)
  84.     send "gidiyon mu la daha yeni başladıydık" to console # konsola mesaj gönder
  85. # periyodik (tekrarlanan) event örneği
  86. every 1 minutes: # her 1 dakikada bir
  87.     broadcast "bir dakka geçti!!" # herkese mesaj gönder

  Not: Kodu JavaScript olarak ekledim çünkü forumda Skript için ayrı bir dil yok, JavaScript dili Java veya Skript ile karıştırılmamalıdır.

  Conditions (Koşullar)
  Kodu belli bir koşula göre devam ettirir. Örneğin:

  on chat: # mesaj yazıldığında
  [tab]if message contains "selam": # eğer mesaj "selam" içeriyor ise
  [tab][tab]send "as" to player # oyuncuya mesaj gönder

  Bu kod sohbete "selam" içeren bir şey yazdığımızda (örn. "selam beyler") tetiklenir ve bize "as" mesajını gönderir. Yukardaki koddaki condition (koşul) if ile başlayan kısımdır. If'i türkçeye çevirecek olursak "eğer" anlamı çıkacaktır.

  Effects (İşlemler)
  Bir işlemi temsil eder. Örneğin send "x" to player kodu bir işlemdir ve bu işlem kullanıcıya mesaj göndermemizi sağlar.

  Expressions (Değerler)
  Değerler bir şeyin değerini temsil eder. Mesela oyuncunun adını almak için "name of player" veyahut "player's name" kullanırız. Aynı zamanda bunları mesaj içinde kullanmak için yüzde işaretlerini yani % işaretini kullanırız. Örnek kod:

  on join: # birisi oyuna girdiğinde
  [tab]broadcast "%player's name%" # herkese giren oyuncunun adını gönder

  Yukardaki kodda player's name yerine direk player da kullanabiliriz hatta kullanmamız daha iyi olacaktır çünkü Skript değer olabilecek objeler % içerisinde kullanılınca otomatik name vb değerlerini kullanır.

  Commands (Komutlar)
  Sunucuya kendi komutlarımızı eklememizi sağlar. Örnek kod:

  command /website: # /website komutu girildiğinde
  [tab]trigger: # şu kodları yürüt
  [tab][tab]send "Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın." to player # oyuncuya mesaj gönder

  Texts (Yazılar)
  Skript'te yazılar iki adet " karakteri arasına yazılır. Bu karakteri yapmak için klavyenizde esc tuşunun altındaki şapkalı e tuşuna basın. Bu karakter ' karakteri ile karıştırılmamalıdır. Eğer bir yazının içerisinde " kullanmanız gerekir ise bu karakterden iki kere koyun (örn. "se""lam").

  Bitiş
  Sonraki dersimizde Looplar, Variableler, Fonksiyonlar ve daha aklıma gelmeyen bir kaç şeye daha deyineceğiz. Yorumlarınızı ve beğenilerinizi eksik etmeyin. Dersler beğeni ve yorum sayısına göre gelecek ve detaylandırılacaktır.

  Konuyu okuduğunuz için teşekkürler, sonraki konumuzda görüşmek üzere...​
   
 2. HypnosEmo

  HypnosEmo Forum Yöneticisi
  Forum Yöneticisi

  Katılım:
  7 Ekim 2017
  Mesaj:
  1,607
  Beğenilmeler:
  1,785
  Okumaya üşendim ama nice :D
   
 3. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  Okuduğuna değecek. ;)
   
  Cnty_Emo bunu beğendi.
 4. sametdnc

  sametdnc KingDNC
  Genel Moderatör

  Katılım:
  24 Mart 2017
  Mesaj:
  1,739
  Beğenilmeler:
  2,268
  Konuyu öğrendiniz veya öğrenmediniz arkadaşlar ama like atıp abone olursanız çok güzel olur.
  (Eline sağlık,güzel olmuş)
   
 5. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  Dalgasına yazdım onları, zaten hepsinin sonunda gülme vb var. Farkettiysen zaten biraz daha ciddiyetsiz bir tavır kullandım. Dalgasına öyle. Tabii her dalganın şakanın bir gerçeği de vardır, like yorum atsınlar o kadar uğraştık :D Düşüncen için teşekkürler, programı indirip denediysen görüşlerini bekliyorum.
   
 6. roaach

  roaach Vip Üye
  Vip Üye

  Katılım:
  15 Temmuz 2018
  Mesaj:
  578
  Beğenilmeler:
  518
  Bu konuda bulunan şeyleri biliyordum ondan kısa kısa okuyup geçtim ama eline sağlık birdahaki derste bilmediğim şeylerden gelirse okumaktan memnun olurum. Başarılar .
   
 7. mbboyun

  mbboyun Usta Yazar
  Usta Yazar Sponsor Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2018
  Mesaj:
  1,419
  Beğenilmeler:
  1,855
  Skripte başlayacaklar için çok iyi bir konu. Eline Sağlık.
   
 8. sametdnc

  sametdnc KingDNC
  Genel Moderatör

  Katılım:
  24 Mart 2017
  Mesaj:
  1,739
  Beğenilmeler:
  2,268
  Biliyorum :) Zaten bende ciddiyetle yazmadım :D Porçay'ın bir repliği
   
 9. kerem7934

  kerem7934 Sponsor Üye
  Sponsor Üye Emekli

  Katılım:
  9 Mayıs 2017
  Mesaj:
  1,103
  Beğenilmeler:
  674
  Helal kardeş bu işi biliyorsun.
   
 10. Cnty_Emo

  Cnty_Emo Yazar
  Yazar Sponsor Üye Vip Üye

  Katılım:
  6 Haziran 2018
  Mesaj:
  842
  Beğenilmeler:
  803
  Okumaya çok üşendim.Boş zamanımda okuyacağım. Eline sağlık.
   
  #10 Cnty_Emo, 11 Ekim 2018
  Son düzenleme: 12 Ekim 2018
 11. HypnosEmo

  HypnosEmo Forum Yöneticisi
  Forum Yöneticisi

  Katılım:
  7 Ekim 2017
  Mesaj:
  1,607
  Beğenilmeler:
  1,785
  Efsaneymiş :D
   
  Cnty_Emo bunu beğendi.
 12. SalihHT

  SalihHT Üye
  Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2018
  Mesaj:
  34
  Beğenilmeler:
  8
 13. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  derken? virüs falan yok.
   
 14. sametdnc

  sametdnc KingDNC
  Genel Moderatör

  Katılım:
  24 Mart 2017
  Mesaj:
  1,739
  Beğenilmeler:
  2,268
  Yanlış algılamalar ı virüs sayan virüs programları..
   
 15. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  Virüs programlarının kendileri virüs zaten.. Kullanan varsa acilen kurtursun onlardan. Yok bilgisayarı optimize eden koruyan her türlü A dan Z ye tüm programları silin. Saçma sapan ticari para kaynağı programlar hepsi. Bilgisayarı optimize etmek yerine dahada beter yaparlar. Ben anti virüs falan kullanmıyorum zaten ben ne yaptığımı nereye girdiğimi bilirim, başkasının saçma salak korumasına ihtiyacım yok..
   
 16. sametdnc

  sametdnc KingDNC
  Genel Moderatör

  Katılım:
  24 Mart 2017
  Mesaj:
  1,739
  Beğenilmeler:
  2,268
  Haydee.13 dolara koruma almıştım Esed'den.Ama virüslü uygulama falan indirmeye çalışırsak engelliyor.O kadar kötü bir yanını görmedim.
   
 17. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1,840
  Beğenilmeler:
  3,594
  Saçma sapan sitelerden bir şey indirmezsen virüs falan bulaşmaz. 9-10 yaşında değilsen veya googleda minecraft crack indir diye aratıp download butonu yerine reklamdaki download butonuna basacak kadar değil isen hiç bir virüs bulaşmaz. Virüsü açacaksında windows uyarı verecekte yönetici izni isteyecekte sonra açılmayacak sende aa kahretsin tüh virüsmüş diyeceksin... Güvensiz kaynaklardan veya kişilerden bir şey indirirken önce virüs totalde taratın bi..
   
  sametdnc bunu beğendi.
 18. sametdnc

  sametdnc KingDNC
  Genel Moderatör

  Katılım:
  24 Mart 2017
  Mesaj:
  1,739
  Beğenilmeler:
  2,268
  İndirmekten daha çok tor browser kullanıyorum.Buda bilgisayarı kötü yönden etkiliyor.
   
 19. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,784
  Beğenilmeler:
  3,441
  Bir ders konun daha vardı sanırsam ben o konudan öğrenmiştim bu konu daha da ayrıntılı olmuş. :)

  İndirdim güzelmiş, kullanıyorum ama masaüstüne atamadım arama kısmına yazınca çıkmıyor nasıl bulabilirim acaba? Görev çubuğuna sabitledim oradan açabiliyorum tek :D
   
 20. mbboyun

  mbboyun Usta Yazar
  Usta Yazar Sponsor Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2018
  Mesaj:
  1,419
  Beğenilmeler:
  1,855
  Google'dan direk masaüstüne sürüklesene.
   
  AssassinDaan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)