1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Orta Dünya | Nedir - Part 4

'Orta Dünya' forumunda AssassinDaan tarafından 25 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Orta Dünya
  [​IMG]

  Merhaba, bu konuda diğer konularımda ki yazılar ve bir kaç düzenleme ile hazırlanmıştır, konular uzun olabileceğinden konuları ayırdım. İyi Okumalar

  Hobbit Nedir?
  Hobbit Orta Dünya evreninde bir ırktır. Hobbitler kısa boylu, kıvırcık saçlı, çok büyük tüylü ayaklı ve neşeli bir ırktır.

  Filmler

  Hobbit: Beklenmedik Yolculuk
  Hobbit: Smaug'un Çorak Toprakları
  Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

  Şimdi Karakterleri Tanıyalım
  Baş olarak Bilbodan başlıyoruz: Shirelı Hobbit Bilbo Baggins, Bungo Bagginsin oğludur. Hobbitköydeki oyuğunda, Çıkın Çıkmazında yaşayan bir Hobbitti. Maceracı bir kişiliğe sahiptir ve bir İstari olan Gandalf ile maceralara gitmekteydi. Bilbo güzel havanın keyfini çıkarırken önüne yaşlı bir büyücü gelir. Gandalf Bilbo Bagginsin kapısına cücelerin buluşma yerini bulabilmesi için işaret koyar ve Bilbo bunu farketmez akşam olduğunda 13 adet cüceyi kovuğunda bulur. 13 Cücenin amacı Ereborda olan hazineye sahip olmak. Bilbo Baggins Macerasını Kırmızı Kitapa yazdı ve Gittim ve Döndüm adını verdi. Bilbo, Yüzük Savaşı bittikten sonra Gandalf ile birlikte gitmeden önce, Kırmızı Kitapı Frodoya verdi. Thorin: Ölümsüz Cüce Kralı Durin soyundan gelen, Thror’un torunu, II. Thrain’in oğlu II. Thorin, üçüncü çağın 2746. yılında Yalnız Dağ'da yani Erebor'da doğdu. Smaug'un(Ejderha) Yalnız Dağ'ı ele geçirmesiyle babası Thrain ve dedesi Thror ile yan kapıdan kaçarak kurtulmuştu. Babası Thrain kaybolduktan sonra cücelerin artık yeni yüce kralı oldu. Cücelerin zenginlikleriyle dolu olan Erebor’un en görkemli zamanları Thorin’in çocukluk veya gençlik dönemleriydi. Legolas: Legolas, Tolkien Evreninde bir hayali kahramandır. Kuyutorman'ın Elf prensidir. Ok atma becerisiyle dikkat çeker. 3. Çağın en güçlü Elf okçularından biridir. Sindar Elf Kralı Thranduilin oğludur. Güneşin Üçüncü Çağının 3019. yılında Legolas, Elrond tarafından divana çağrılarak Yüzük Kardeşliğinin bir üyesi oldu. Sadakati, sabrı, keskin gözleri ve dövüş yeteneği sayesinde, kardeşlikte önemlibir rol oynadı. Dördüncü Çağın 120. yılında Aragornun ölümünün ardından yaptırdığı gemi ile Legolas rivayetlere göre Batı'ya Ölümsüz Topraklara doğru yelken açtı. Gollum: Orta Dünya evreninde karakter. Tolkien'in Filme uyarlanan kitaplarından olan Yüzüklerin Efendisindeki Smeagol , hikayeye göre, Deagol ile beraber balık tutarken güçleri bulunan yüzüğü bulmasıyla Smeagol zamanla çok çirkin bir varlık olan Gollum'a dönüşmuş. Yüzük Smeagolun aklını, davranışlarını ele geçirir ve dışlanmasına sebep olur. Gollum yüzük sayesinde 500e yakın yıl yaşadı. Gandalf, J.R.R. Tolkien'in kurgusal Orta Dünya evreninin Saurona karşı savaşmak için Orta Dünya’ya gönderilen büyücülerden biridir. Dünya’ya 2 Çağın 2000 yılında geldi. Özel olarak Hobbitlerle bağlantı kurdu. Gandalf, Orta Dünya’ya egemen olmak için kanlar döken Sauronun planlarına karşı koymaya çalıştı ve bu çabalarının sonucunda Karanlık Lordun yok edilmesinde katkıları oldu. Orta Dünyadan kalkan gemilerden biri ile ayrıldı ve bir daha Orta Dünyaya dönmedi.

  Peki İstari Nedir?
  3.Çağ’da Sauron’un karanlık ve kötü ruhu Orta Dünya’ya yayılırken, 5 Istari, Orta-Dünya'ya gidip, insanlara kötüyle savaşmada yardım etmek ile görevlendirildi. Ak Saruman, (3.Çağ 1000-3019) Orta Dünya'ya Valar'ın elçisi olarak gelen 5 Istarinin başı ve en güçlüsüdür. Ak Divanın da başıdır. Gandalf, 3.Çağ’da Valar tarafından Orta Dünya’ya gönderilen 5 Istardan biridir. 3.Çağ 3019’da Sarumanın yenilgisinde önemli bir rol oynamış, insanlara bilgeliğinden dağıtmış ve cesaretlendirmiştir. Boz Radagast, Sauron ile mücadele etmek için gönderilmiş 5 Istariden biridir.Mavi Büyücüler Saruman'la birlikte Doğu'ya, orada Sauron'a boyun eğmiş insanlara yol göstermek amacıyla gitmişlerdir.

  Kim Bu Sauron?

  Sauron başlangıçta Maia idi. Vaların hizmetkarından biriydi. Melkor Utumnoyu inşa etmişti. Saurona ise Vaların saldırılarına engel olması için Angbandın Lordu olarak göndermiş. I. Çağda Melkor, Tol Sirion Adası'nı ele geçirdi. İkinci Çağın 500. yılında Sauronun gücü artmaya başlamıştı. Valar Orta Dünyayı terk ettikten sonra planlarını uygulamaya karar verdi. 1600 yılında Sauron Mordora dönüp tek yüzüğü yaptı. Tüm yüzüklerde bu tek yüzüğe bağlıydı. İsildur Tek Yüzüğü yok etmeyi reddetti. Yüzüğü yanına almıştı. 3018 yılında Sauronun emriyle Nazguller Mordordan ayrıldı. Frodo yüzüğü atmakta zorlansa da yüzüğü attı ve Tek Yüzük yok oldu. Tek Yüzük yok olunca gücü biten Sauron da yok oldu. Kara Gölge Orta Dünyayı sonsuza dek terk etmiş oldu.

  Şimdide İsim Verilen Silahları İnceleyim
  Herkesin bir eşyasına isim vermesi gibi kılıç veya savaş aletlerine, silahlara verilen isimlerdir. Anglachel: Eol tarafından yapılmış Doriathın Kralı Thingola verilen bir kılıçtır. Aeglos: Silmarillionda Gil-galadın kullandığı mızraktır. Glamdring: Gandalf'ın kullandığı kılıçtır, Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Bitmemiş Öykülerde yer almış bir kılıçtır. Narsil: İsildur, Sauron'un parmağını keserek yüzüğünü Narsil adlı kılıç ile almıştır. Belthronding: Beleg tarafından Silmarillionda kullanılan yaydır. Sting: Bilbo Baggins kullandıktan sonra bıçak Sting adını aldı ve sonra Frodo'ya verildi. Orklar yakın olduğu zaman mavi şekilde parlar. Gúthwinë: Eomer tarafından kullanılmış bir kılıçtır. Orcrist: Thorin tarafından kullanılmış bir kılıçtır. Thorin öldükten sonra kılıç mezarının üstüne bırakılmıştır.

  Yazının devamı Part 5de olacaktır. Daha yazılmadı, yazılacaktır.
   
  HypnosEmo ve TheDark_Gamer bunu beğendi.
 2. DenyysBaba

  DenyysBaba Yazar
  Yazar Vip Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  131
  Beğenilmeler:
  110
  Güzel Konu,Eline Sağlık.
   
 3. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Teşekkürler :)
   
  DenyysBaba bunu beğendi.
 4. DRAGON1905

  DRAGON1905 Üye
  Üye

  Katılım:
  4 Mart 2018
  Mesaj:
  232
  Beğenilmeler:
  64
  Uzun olduğu için okumaya üşendim, güzele benziyor emek olduğu belli, eline sağlık.
   
 5. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Teşekkürler.
   
 6. HypnosEmo

  HypnosEmo Forum Yöneticisi
  Forum Yöneticisi

  Katılım:
  7 Ekim 2017
  Mesaj:
  1,625
  Beğenilmeler:
  1,811
  Okumaya üşendim ama eline sağlık.
   
  AssassinDaan bunu beğendi.
 7. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Teşekkür ederim :)
   

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)