1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Orta Dünya | Nedir - Part 2

'Orta Dünya' forumunda AssassinDaan tarafından 25 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,769
  Beğenilmeler:
  3,287
  Orta Dünya
  [​IMG]

  Merhaba, bu konuda diğer konularımda ki yazılar ve bir kaç düzenleme ile hazırlanmıştır, konular uzun olabileceğinden konuları ayırdım. İyi Okumalar

  Silmariller ve Güc Yüzükleri
  Silmarillion'da olan mitolojide yer alan Fëanor, Noldor Kralı Finwe'nin oğlu, Silmarilleri yapan kişi ve Sindarin dilini oluşturan. Iluvatarın çocuklarının en yeteneklisidir, Melkoru lanetleyip ona Morgoth ismini veren. Bu olay Silmarillionda geçmektedir, her şey elflerin en beceriklisi olan Fëanorun yarattığı 3 Silmarilin çalınmasıyla gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünyaya sürülmelerini orada cüceler ve insanlar ile birleşerek tanrıların en kötüsü olan, Morgotha karşı verdiği savaşı anlatır. Fëanor tarafından yapılan ve Orta Dünya'da bir eşi daha olmayan 3 mücevher. Bu mücevherleri yaptığından için Feanor en yetenekli elf unvanını almıştır.

  Güç Yüzükleri
  Güç Yüzükleri, Silmarillerleri de yanında var sayarsak hiç kuşkusuz Orta Dünya üzerinde yaratılmış muazzam eserlerdir. Kullanan varlıklara kattıkları gücü, güzellikleri, yaratılışları ve ardından getirdiği hikayeleri ile de Orta Dünyanın mazisine büyük etkileri olmuştur.

  “Üç yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına…”
  “…Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlara…”
  “…Dokuz yüzük ölümlü İnsanlar’a, ölecekler ne yazık…”
  Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
  Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

  Anlamı: "Hepsine hükmedecek bir yüzük, Hepsini o bulacak, Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak."

  Peki Tek Yüzün Nedir?
  Yüzük İsildurun eline geçince ganimet olarak aldı, ancak Arnora dönerken Gladden Nehrinde öldürüldü ve yüzük kayboldu. Uzun süre saklanan yüzük bir hobbit yani Déagol tarafından bulundu. Sméagol onu öldürdü ve yüzüğü ondan çaldı böylece yüzük onu lanetlendi ve uzun yıllar sonra Gollum adında bir yaratığa dönüşerek yaşadı. Yüzük sayesinde uzun yıllar yaşayan Gollum, Sauronun dirilen iradesi sayesinde yüzüğün Gollumu terk etmesini sağladı ve Gollum, Ork avından dönerken parmağından kayıp düştü. Bilbo adında bir Hobbit yüzüğü buldu ve Shire’a götürdü. Üçüncü Çağ 3001de Bilbo, Gandalf’ın da tavsiyesi ile yüzüğü yeğeni Frodo’ya verdi.

  Kim Bu Kötü Melkor?
  Eru'nun ilk ve basit düşünceleri, Ainur olarak anılan tanrılar soyu haline gelmiş ve Eru yarattığı tanrılara kendi ruhu yani Sönmez Ateşinden sonsuz hayat vermiş. Bu tanrıların soyu için Eru boşlukta, Sonsuz Odaları inşa etmiş. Ainur, burada şarkı söylemeyi öğrendi, kutsal bir koro haline gelmişler. Bu tanrın müziğinde ise, boşlukta dönen küresel bir dünyadan ibaret olan bir görüntü ortaya çıkmış. Arda, şarkılarla yaratılmış.Bu yaratılışında, kavga ve negatif şarkıları söyleyen kötü ruh Melkor dahil, tüm tanrısal varlıklar rol oynamış. Fakat Ainur'un müziği yalnızca bir Görüntü yaratmış; Eä, yani Bilinen Dünya ise Eru yani Sönmez Ateşin gücünün sözü veya emri ile yaratılmış. Böylece ilk görünüş gerçeklik kazanmış. Sonra, bu dünyanın yaratılışta çok önemli önemli bir rol oynamış olan ve bu dünyayı şekillendirmeye devam etmek isteyen Ainur, bu dünyaya inmişler. Dünya yaratıldıktan ve Ainur dünyaya geldikten sonra, Ardada zaman başladı. Ardanın şekli hep ilk yaratıldığı zamandaki gibi kalmamış. Çağlar geçtikçe, Valar tarafından gök yüzüne yıldızlar yerleştirilmiş ve küçük değişikliklerle geliştirildiydi. İkinci Çağ’ın sonundaki tufan yüzünden büyük değişiklikler geçirerek günümüz dünyasına benzer hale geldi.(Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.) Melkor Iluvatar tarafından yaratılan Ainur ilki ve en güçlü olanıydı. Her zaman Alev'i bulmak için tek başına boşluğa gitmekteydi ve bu gezintilerde Varlık unsurlarını kendisine ait kılmak için duyduğu istek artmış. Her zaman sonunda Alev'i bulamamıştı çünkü Alev hep Eru ile birlikteydi. Sauron, Aulë’nin Maiası iken, Melkor’un tarafına geçti ve onun sağ kolu olduydu. Başlangıçta iyi bir Maiar safında olan Sauron, sonradan kötü veya karanlık tarafa girmiş oldu. Melkor zincirlenip boşlukta sonsuza kadar kaldı.

  Ek Olarak Gizemli Tom Bombadile Bakalım
  Tolkien’in evrenindeki gizemli karakterlerden birisidir. Tom Bombadil. Shire’ın doğusunda Gündüz sefası Vadisinde yaşamaktaydı. Ne tür bir canlı olduğu bilinmez. Bir aralar Yaşlı Orman’a yerleşip, orada kendine görünmez sınırlar ördüğünü ve bu sınırlar içinde çok fazla güçlü olduğu söylenmekte. Tom’un kendi çizdiği sınırlar içinde gücünün sınırsız olması, onun Eru yani Ilúvatar olduğuna inanmasına sebep oldu. Tom Bombadil ve Ilúvatar’ın aynı varlıklar olduğunu söyleyebiliriz fakat Tolkien "Yaratıcı olan, Tek olan tamamen Dünyanın dışındadır, onunla sadece Valar konuşabilir." demiştir. Tom Bombadil’in gerçekte kim olduğunu asla öğrenemiyeceğiz, Tom belkide başka bir evrenden gelmiştir.

  Yazının devamı Part 3de olacaktır.
   
  HypnosEmo ve TheDark_Gamer bunu beğendi.
 2. DenyysBaba

  DenyysBaba Vip Üye
  Vip Üye Stajyer

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  117
  Beğenilmeler:
  102
  Eline Sağlık :blob-merhaba:
   
  AssassinDaan bunu beğendi.
 3. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,769
  Beğenilmeler:
  3,287
  Teşekkürler.
   
  DenyysBaba bunu beğendi.
 4. HypnosEmo

  HypnosEmo Forum Yöneticisi
  Forum Yöneticisi

  Katılım:
  7 Ekim 2017
  Mesaj:
  1,603
  Beğenilmeler:
  1,597
  Tüm konuların gibi okumaya üşendim :D
   
 5. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,769
  Beğenilmeler:
  3,287
  Yorumun için teşekkürler :( :D
   

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)