1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Orta Dünya | Nedir - Part 1

'Orta Dünya' forumunda AssassinDaan tarafından 25 Mart 2019 tarihinde açılan konu

 1. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Orta Dünya
  [​IMG]

  Merhaba, bu konuda diğer konularımda ki yazılar ve bir kaç düzenleme ile hazırlanmıştır, konular uzun olabileceğinden konuları ayırdım. İyi Okumalar

  Ardanın Yaratılışı
  Arda, kurgusal Orta Dünya evreninde dünyaya verilen ad. Her şey sadece boşluk ve karanlık iken, bu sonu olamayan boşlukta yaşıyan Eru yada Elflerce daha sonra verilen adıyla Ilúvatar olarak tanınan bir tanrısal varlık varmış. Eru'nun ilk ve basit düşünceleri, Ainur olarak anılan tanrılar soyu haline gelmiş ve Eru yarattığı tanrılara kendi ruhu yani Sönmez Ateşinden sonsuz hayat vermiş. Bu tanrıların soyu için Eru boşlukta, Sonsuz Odalar'ı inşa etmiş. Ainur, burada şarkı söylemeyi öğrendi, kutsal bir koro haline gelmişler. Bu tanrın müziğinde ise, boşlukta dönen küresel bir dünyadan ibaret olan bir görüntü ortaya çıkmış. Arda, şarkılarla yaratılmış.Bu yaratılışında, kavga ve negatif şarkıları söyleyen kötü ruh Melkor dahil, tüm tanrısal varlıklar rol oynamış. Fakat Ainur'un müziği yalnızca bir Görüntü yaratmış; Eä, yani Bilinen Dünya ise Eru yani Sönmez Ateşin gücünün sözü veya emri ile yaratılmış. Böylece ilk görünüş gerçeklik kazanmış. Sonra, bu dünyanın yaratılışta çok önemli önemli bir rol oynamış olan ve bu dünyayı şekillendirmeye devam etmek isteyen Ainur, bu dünyaya inmişler. Dünya yaratıldıktan ve Ainur dünyaya geldikten sonra, Ardada zaman başladı. Ardanın şekli hep ilk yaratıldığı zamandaki gibi kalmamış. Çağlar geçtikçe, Valar tarafından gök yüzüne yıldızlar yerleştirilmiş ve küçük değişikliklerle geliştirildiydi. İkinci Çağ’ın sonundaki tufan yüzünden büyük değişiklikler geçirerek günümüz dünyasına benzer hale geldi. Arda tarihinin büyük kısmında zaman ölçümünde kullanılabilecek güneş ve ay henüz yaratılmamış bulunduğundan, Tolkien Valarian Yılları ile Valarian Çağlarını kronolojik ölçüt olarak kullandı. Her Valarian yılı 10 insan yılına ve her Valarian Çağı 100 Valarian Yılına, yani 1000 insan yılına eşitti. Arda'nın Yaradılışından, Güneşin Üçüncü Çağının sonuna kadar 37 Valarian Çağı yani 37.063 insan yılı geçmiştir. Ardada, Orta Dünya dışındaki diğer kıtalar Karanlık Diyarlar, Aman, Númenor ve ismi Tolkien tarafından hiç bahsedilmeyen kıtalar ve birkaç okyanus ve deniz bulunmaktaydı. Ardada çeşitli akıllı türler vardır, örneğin: Elfler, İnsanlar, Cüceler, ve benzeri. Orta Dünya bizim yaşadığımız dünyanın kadim zamanını vakti anlatmakta, peki bu nasıl olabilir? Tolkiene gelen mektupların birinde “Orta-Dünya bizim dünyamızın geçmişi, biz hangi çağdayız?” diye soruldu, cevap olarak Yedinci Çağ dendi. Dağınık olan bu mitoloji Tolkienin isteği ile tek bir kitap haline getirildi. Peki Silmarillion tam olarak neyi anlatmakta? Evrenin yaratılışından, Orta Dünyanın veya Ardanın dördüncü çağına kadar olan zamanı, bir harita, ansiklopedi veya roman gibi anlatmaktadır Müzik, ilk başlarda kontrollü bir şekilde ilerlerken, Ainur'un en güçlülerinden olan Melkor isyan etti..

  Peki Kim Bu Eru?
  Eru kelimesi "Tek Olan" anlamındadır. Bu adı vermelerinin sebebi Eänın tarihinde bir eşi benzeri olmamasıdır. Eru zaman bile olmadı bir yerde boşlukta tek başına idi. Bu durumdayken sadece kendisinin bildiği düşünceleri ve Flame Imperishable(Gizli Ateş)’le Ainur’u yarattı. Quendi (Elf) ve İnsanlar Eru tarafından yaratıldı. Silmarillion da bu iki ırkı Erunun çocukları olarak anlatılır. Fakat cüceler Aulë tarafından yaratıldı ve Eru onların yaşamasına izin verdi ve onlara akıl verdi. Eru, Gizli Ateşe(Flame Imperishable) sahip tek varlıktır. Bu yüzden Tolkienin evreninde, Akıllı bir can yaratabilecek tek varlık Erudur. Arda da bütün yaratılanları Eru tarafından yaratılmasa bile, Eru tarafından kutsanmadıkca bir varlığa dönüşemiyorlardı.

  Bunları Kim Yazdı?
  Ocak 1892’de Bloemfontein şehrinde dünyaya geldi. 1914’te Birinci Dünya Savaşı ansızın ortaya çıktığında, Oxford’da üniversite son sınıftaydı ve ertesi yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı birincilikle bitirip teğmen olarak orduya katıldı. John Ronald Reuel Tolkien, İngiliz yazar, şair, filolog ve profesör unvanlı akademisyen. Uzmanlık alanı Anglo-Saxon Dili ve Edebiyatıdır. Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi kurgu eserleriyle tanınınmaktadır. Bütün edebiyat çevreleri tarafından “Fantastiğin Babası” olarak kabul edilir. Emekli olup Edith ile birlikte Bounermouuth’a yerleşti, ama karısının 1971’deki ölümüyle Oxford’a döndü. Tolkien geçirdiği hastalık sonrasında 1973’te öldü.

  Eserleri
  1925 | Sir Gawain And The Green Knight (E.V. Gordon ile birlikte)
  1936 | Beowulf: The Monsters And The Critics
  1937 | Hobbit
  1939 | Fairy Stories
  1949 | Farmer Giles Of Ham
  1954 | Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  1954 | Yüzüklerin Efendisi: İki Kule
  1955 | Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
  1962 | The Adventures Of Tom Bombadil
  1967 | Smith Of Wootton Major, The Road Goes Ever On

  Ölümünden sonra yayınlanan eserleri:
  1976 | The Father Christmas Letters
  1977 | The Silmarillion
  1980 | Unfinished Tales Of Numenor And Middle-Earth
  1981 | The Letters of J.R.R. Tolkien
  1982 | Mr. Bliss
  1983 | The Monsters And The Critics And Other Essays, The History Of Middle-Earth: The Book Of Lost Tales
  1984 | The History Of Middle-Earth: the Book Of Lost Tales Part Two
  1985 | The History Of Middle-Earth: The Lays Of Beleriand
  1986 | The History Of Middle-Earth: The Shaping of Middle-Earth
  1987 | The History Of Middle-Earth: The Lost Road and Other Writings
  1988 | The History Of Middle-Earth: The Return Of The Shadow
  1989 | The History Of Middle-Earth: The Treason Of Isengard , The War Of The Ring
  2007 | Children Of Hurin

  2009 | The Legend of Sigurd and Gudrun

  Yazının devamı Part 2de olacaktır.
   
  HypnosEmo ve TheDark_Gamer bunu beğendi.
 2. DenyysBaba

  DenyysBaba Yazar
  Yazar Vip Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2017
  Mesaj:
  131
  Beğenilmeler:
  110
  Eline sağlık,Okuma Zamanım Oldu Sonunda :D
   
 3. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Teşekkürler :)
   
 4. HypnosEmo

  HypnosEmo Forum Yöneticisi
  Forum Yöneticisi

  Katılım:
  7 Ekim 2017
  Mesaj:
  1,625
  Beğenilmeler:
  1,811
  Okumaya üşendim ama eline sağlık.
   
  AssassinDaan bunu beğendi.
 5. AssassinDaan

  AssassinDaan You Shall Not Pass
  Forum Baş Yöneticisi

  Katılım:
  31 Ekim 2017
  Mesaj:
  2,815
  Beğenilmeler:
  3,477
  Teşekkür ederim :)
   

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)