1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
    Duyuruyu Kapat

Onaylı Rehber Minecraft - FPS Arttırma ve Lag Sorunu Çözümü!

'Minecraft - Genel' forumunda TheDark_Gamer tarafından 30 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. TheDark_Gamer

TheDark_Gamer Developer & Owner
    Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

Beğenilmeler:
    3,573
    Selamlar!
    Bugün size bir kaç basit işlemle nasıl fps'inizi arttırıp ram kullanımını düşürüp lag sorunlarını azaltacağınızı göstereceğim. Öncelikle detaylı ayar yapma vs. yok. Basit bir kaç işlem yapacağız. Adımları takip etmeniz yeterli. Yakında detaylı optifine ayarlı ile ilgili bir konuda açabilirim. Takipte kalın. Şimdi isterseniz adımlarımıza geçelim.

Startup Parametreleri
    Startup Parametreleri, Java ayarları anlamına gelmektedir. Biliyorsunuz ki Minecraft Java ile çalışıyor. Biz de Java'nın Minecraft'ı nasıl çalıştıracağıyla ilgili bir kaç ayar yapacağız.

Bu işlem için öncelikle launcherımızı açalım. Ben size orijinal Minecraft Launcher'ı üzerinden göstereceğim fakat diğer launcherlar da da aynı özellikler mevcuttur.

Launcher açıldıktan sonra Başlatma Seçenekleri diyoruz (diğer launcherlarda Edit Profile olabilir) daha sonrasında etkin profilinizi seçip JVM değişkenlerini açıyoruz. Daha sonrasında aşağıda vereceğim kodu, oradaki kod ile değiştiriyoruz. Daha sonrasında kaydediyoruz ve çıkıyoruz.

JVM Startup Parametre Kodu:
    Kod (Javascript):
    1. -d64 -server -Xmx3G -XX:+UnlockExperimentalVMOptions -XX:-HeapDumpOnOutOfMemoryError -XX:-UsePerfData -XX:+TieredCompilation -XX:+UseLWPSynchronization -XX:+UseBiasedLocking -XX:+UseFastAccessorMethods -XX:+UseG1GC -XX:+UseStringDeduplication -XX:+ParallelRefProcEnabled -XX:+AggressiveOpts -Dfile.encoding=UTF-8 -Dsun.jnu.encoding=UTF-8 -Dsun.stderr.encoding=UTF-8 -Dsun.stdout.encoding=UTF-8 -Duser.language=EN -Duser.country=US -Dlog4j.skipJansi=true
    Parametre kodunda bir kaç değişiklik yapmanız gerek. Öncelikle aşağıda önerdiğim RAM miktarlarına göre -Xmx değerlerini değiştirin:

En düşük RAM miktarı olarak 2GB'dan başlanılmasının nedeni, Minecraft'ın en düşük sistem gereksinimlerinde RAM miktarının 2GB olarak belirtilmesidir. Eğer 2GB altında bir RAM'e sahipseniz görev yöneticisinden boşta RAM miktarına bakıp onun yarısı kadar RAM verebilirsiniz. Az ram vermeniz durumunda oyun açılmaya bilir veya crash verebilir. Veyahut donmalar / kasmalar yaşanabilir.

- Eğer bilgisayarınızın toplam RAM miktarı 2GB veya 3GB ise, -Xmx3G'yi -Xmx1G olarak değiştirin. (Eğer RAM tüketen diğer uygulama veya oyunlarınız Minecraft oynarken açık olacak ise 512M de yazabilirsiniz.)

- Eğer bilgisayarınızın toplam RAM miktarı 4GB ise, -Xmx3G'yi -Xmx2G olarak değiştirin.
    - Eğer bilgisayarınızın toplam RAM miktarı 6GB ise, -Xmx3G'yi değiştirmeyin.
    - Eğer bilgisayarınızın toplam RAM miktarı 8GB ise, -Xmx3G'yi -Xmx5G olarak değiştirin.
    - Eğer bilgisayarınızın toplam RAM miktarı 16GB ise, -Xmx3G'yi -Xmx8G olarak değiştirin.

Minecraft, çok fazla mod yüklemediğiniz sürece maksimum 3GB civarı ram kullanacaktır. Zaten sistem gereksinimlerinde de 2GB yazmaktadır. Fakat yinede toplam RAM miktarınıza göre fazladan ram vermeniz de fayda var.

Optifine
    Hepinizin bildiği meşhur mod. Eğer yok ise Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. indirin. Var ise ayarları ile oynayıp FPS arttırmayı deneyebilirsiniz. Genelde her şeyi fast yapıp animasyonları kapatmanız size yüksek miktarda FPS kazandıracaktır.

BetterFps
    Bir başka mod daha. Bunun için forge olması gerek. Modu indirip mods klasörüne atın. Versiyonunuza göre indirmeyi unutmayın. (Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.)

FoamFix
    Son modumuz. Bunuda yine indirip mods klasörüne atacaksınız. Tabii yine versiyonunuza göre indirmeyi unutmayın. (Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.)

Shader
    Eğer shader kullanıyor iseniz, kullandığınız shader packin lite sürümlerine geçmek fps artışı sağlayabilir. Veyahut kullanmamayı düşünebilirsiniz. Fakat eğer ille de bunu kullanıcam diyor iseniz veyahut packi değiştirdiğiniz halde fps düşük ise, Ayarlar -> Video Ayarları -> Shaders... -> Shader Pack'i Seçin -> Hemen yandaki ayarlar kısmından "Antialiasing: KAPALI, Normal Map: AÇIK, Specular Map: KAPALI, Render Quality: 0.7x, Shadow Quality: 0.5x, Hand Depth: 0.5x, Old Hand Light: Varsayılan ve Old Lightning: KAPALI" yapın. Eğer hala fps de artış yok ise Shader Options seçtikten sonra WAVING_ ile başlayanları teker teker kapatarak fps değişikliklerini gözlemleyin daha sonrasında ona göre ayarlamalarınızı yapın. Waving demek hareketli demek yani kapattığınız şeyler hareket eden özellikler örn. hareket eden yapraklar, çimler vb.

Görüş Mesafesi
    Detaylı ayarlara inmeyeceğim dedim ama Video Ayarları'da ki önemli bir ayara deyinmek istedim. Bu ayar ne kadar çok olur ise o kadar uzağı görebilirsiniz, o kadar uzaktaki chunklar görünür olur. Fakat bu ne kadar yüksek olur ise fps o kadar düşük olacaktır. Benim önerim 8-12 arasıdır. 8 Varsayılan, 10 Önerilen, 12 ise benim kullandığımdır.

Şimdilik konum bu kadar. Okuduğunuz için teşekkürler. Yakında daha fazla optimizasyon ekleyebilirim.

#1 TheDark_Gamer, 30 Haziran 2018
    Son düzenleme: 6 Nisan 2019
    AssassinDaan ve sametdnc bunu beğendi.
  2. sametdnc

sametdnc KingDNC
    Genel Moderatör

Beğenilmeler:
    2,230
    Herşeyi yaptım. Max FPS = 193 :) Normal = 60

TheDark_Gamer bunu beğendi.
  3. AssassinDaan

AssassinDaan You Shall Not Pass
    Forum Baş Yöneticisi

Beğenilmeler:
    3,287
    Yararlı bir konu olmuş. PC gelince bir deneyeyim bende FPS sorunu yaşıyordum teşekkürler.

4. benfurkansteel

benfurkansteel 04.01.2019
    Vip Üye

Beğenilmeler:
    250
    Fps sorunu yaşamıyorum bazı yerlerde yaşıyorum onda da sıkıntı olmaz.Genelde +100Fps alıyorum.Yararlı bir konu olmuş.

5. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,573
    Fps'den çok donma ve ram kullanımı azalıyor, oyun daha akıcı oluyor. Fps'in yüksek olsa bile yapmanı öneririm. Hem daha fazla fps arttıracak, hem de donmaları, lagları engelleyip daha az RAM yiyecektir.

AssassinDaan bunu beğendi.
  6. HypnosEmo

HypnosEmo Forum Yöneticisi
    Forum Yöneticisi

Beğenilmeler:
    1,597
    Denemeye üşendim ben boşver. :d

7. benfurkansteel

benfurkansteel 04.01.2019
    Vip Üye

Beğenilmeler:
    250
    Şuan bilgisayara aşırı yükleniyorum.İçindeki fanı bozuldu hafta başı tamirciye götürücem.Sonra yaparım :)

8. mbboyun

mbboyun Usta Yazar
    Usta Yazar Sponsor Üye

Beğenilmeler:
    1,594
    Zaten Kullanıyordum.
    Eline Sağlık.
    Yararlı Konu Bilmeyenler İçin.

9. Nike7w7

Nike7w7 Üye
    Üye

Beğenilmeler:
    0
    sağol işime yaradı

10. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,573
    Konu güncellendi. Yeni argümanlar eklendi. Denemeyi unutmayın! ;)
    -XX:+UnlockExperimentalVMOptions -XX:+HeapDumpOnOutOfMemoryError -XX:+UseCompressedOops -XX:+UseLWPSynchronization -XX:+OptimizeStringConcat

11. sametdnc

sametdnc KingDNC
    Genel Moderatör

Beğenilmeler:
    2,230
    HATA.png @TheDark_Gamer verdiğin kod 64 bit için.Acaba 32 bit için olanı var mı ? Kendi PC'mde baya fps artmıştı.Ancak bu pc 32 bitmiş :D

12. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,573
    -d64'ü silip deneyebilirsin. çalışırsa yaz.

13. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,573
    Kod güncellendi.

sametdnc bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)