1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Minecraft 1.17 Güncellemesi

'Minecraft - Genel' forumunda mbboyun tarafından 14 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

 1. mbboyun

  mbboyun Genel Moderatör
  Genel Moderatör Sponsor Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2018
  Mesaj:
  1.500
  Beğenilmeler:
  2.086
  1.17_Banner.png
  Minecraft 1.17 Güncellemesi

  Merhaba, Minecraft 1.17 güncellemesini bayağıdır bekliyorduk. Sürekli her hafta yeni şeyler görüyorduk. 1.17'ye eklenen bazı şeyler bi anda kaldırıldı. Çıkarılan şeyler part 2 olarak yılsonu 1.18 olarak yayınlanacak. Buna rağmen bu versionda da güzel şeyler var. Bu güncelleme de yeni bloklar eklendi. Yeni canlılar eklendi. Yeni özellikler eklendi. Bu konumda da bunlardan bahsedeceğim.

  maxresdefault.jpg
  Madenler
  Cevherlerin hepsinin dokusu değiştirildi. Renk körlerinin daha iyi ayırt edebilir artık. Elmas cevhere ufak dokunuşlar yapmışlar diğer cevherler ise direkt olarak değiştirilmiş. Demir ve Altın cevherlerinde de bir değişiklik var. Eskiden bildiğiniz üzere demir veya altın cevher kırıldığında cevher olarak elimize gelirdi. Artık demir veya altın kırdığımızda ham metal olarak elimize gelecek. Onu da pişirirsek normal altın veya demire dönüşür. Bunun sayesinde artık servet kazma kullanarak daha fazla demir ve altına ulaşabiliriz. Ekstra olarak yeni bir maden eklendi. Tam diğer maden görevi görmüyor ama yine de yer altında bulunuyor. Bakırla ilgili daha detaylı sonraki başlıklarda yazacağım.

  tdef0fu8tgj61.png
  Derin Kayrak Taşı
  0 ile 16. katman arasında derin kayrak taşı bulunur. Eğer cevher derin kayrak taşının içlerinde oluştuysa cevher derin kayrak taşına benzeyen şekilde blok olarak gözükür ve bunlar daha yavaş kırılır.

  minecraft-copper-blocks.jpg
  Bakır
  Oyuna yeni maden olarak bakır eklendi. Bakır cevheri kızıltaş ve lapiste olduğu gibi normal kazma ile kırdığımızda 1den daha fazla veriyor. Demir ve altındaki gibi de ham metal olarak veriyor. Bunları pişirerekde normal bakır elde ediyoruz. Pişirerek elde ettiğimiz bakırları da, bakır bloğuna dönüştürebiliyoruz. Bakır blokları bildiğiniz gibi oksitlenir. Bu oyunda da oksitlenmemesi için yapabileceğimiz bir şey var. Bakır bloğunun oksitlenmemesi için bal peteği ile sağ tık yaparız. Bu sayede artık oksitlenmez. Bunu geri kaldırmak için balta kullanabiliriz. Bakır ile yapabileceğimiz itemler ise iki tane. Biri dürbün, diğeri ise yıldırımsavar. Yıldırımsavar adındanda anlaşılabileceği üzere yıldırımı kendine çeker. Bununla ilgili başarımda var sonraki başlıklarda yazacağım. Bakır ile yapabileceğimiz diğer item olan dürbün içinde farklı bi maden daha gerekiyor. O da ametist. Dürbünün işlevi tıpkı optifine'daki gibi zoomlamak.

  8h0ksckt9ty51.png
  Ametist
  Ametist yeni eklenen madenlerden. genellikle 70. ve katman kayası arasında bulunur. Ametist bloklarında ametis tomurcukları oluşuyor. Ametist tomurcuğu tamamen büyüyünce kırıldığında 4 tane ametist parçası düşüyor. Ametist ile gölgeli camda yapılabilir. Gölgeli cam ışığı geçirmez. Ametist blokları vurdukça güzel bir rahatlatıcı sesler çıkarır.

  1605790023062.png

  Keçi
  Keçiler 2019 biome oylamasında seçilip, oyuna eklendi. Keçiler dağlarda 2-3 kişilik grup olarak dağlarda nadiren bulunur. Keçilerden bazıları %2 şansa çığlık atan keçi olurlar. Çığlık atan keçiler farkı ise daha sık bağırıp, daha çok agresifler. Keçiler 10 blok kadar yükseğe sıçrayabilirler. Dağ keçileri düşünce canları çok da gitmez. Keçilerden de, ineklerdeki gibi kovayla süt sağabiliyoruz. Yine inekler gibi buğdayla çiftleştirebiliriz.

  GNypG9bZSzeA6wiTvU3kz9.jpg
  Axolotl
  Axolotllar denizlerde dörtlü grup halinde bulunur. Ve axolotlların 5 farklı rengi bulunur. Bu axolotllar; oyuncu, kaplumbağa ve yunus hariç her canlıya saldırırlar. Eğerki canları %50den aşağı indiyse, axolotllar ölü taklidi yapıp canlarını yenilerler. Saldıran canlı da ölü sanıp onu bırakır. Eğerki axolotlların saldırdığı canlıyı öldürürsek yenilenme etkisi verir bize. Axolotllar su dışında 5 dakika boyunca hatta kalabilirler. Fakat bi an hariç. O da yağmur yağarken, dışarıda da olsalar canları gitmez.


  glowsquid-panorama0102.png
  Parlayan Mürekkep Balıkları
  Keçinin seçilmesi gibi Parlayan Mürekkep Balıkları da seçim ile oyuna eklendi. 2020 yılında canlı oylamasında seçildi. Normal mürekkep balığıyla aynı özelliğe sahipler. Farkları ise parlarlar. Ve başka canlı tarafından hasar aldığında 5 saniyeliğine parlamaları durur. Öldürdüğümüzde ise parlayan mürekkep kesesi düşer. Parlayan mürekkep kesesi ise tabelalarda yazan yazıları parlatmaya yarar. Ayrıca parlayan eşya çerçevesi de yapabilirsiniz.

  7bbjncxb6fx51.png
  Mum
  Mumun yapımı için bal peteği ve ip gerekiyor. Mum tahmin edebileceğiniz gibi etrafı aydınlatıyor. Mum su altına ve pastaya da konulabiliyor. Mumu çakmaktaşı ve ateş topu ile yakabilirsiniz. Geri döndürmek içinde sağ tık yeterli olacaktır.

  wp8740761.jpg
  Dikit
  Dikitler mağaralarda bulunur. Onları kırarak alabiliriz. Eğer onların üstüne düşersek sivri oldukları için almamız gereken hasardan daha çok alırız. Sarkıtlarda yukardan düşebilir. Bu durumda üstümüze düşerse ölürüz. Sarkıtlar su veya lav damlaları akıtabilir. damlalrın düştüğü yere kazan koyarsak damlalar zamanla lav veya su ile dolabilir.

  2021-06-14_00.05.30.png
  Damla Yaprakları
  Küçük damla yaprakları makasla toplanabilir. Kemik tozuyla da büyük damla yapraklarına dönüştürülebilir. Eğer büyük damla yaprağın üstüne item veya bi oyuncu durursa yavaşca yaprak aşağı biçimine geliyor ve üstündeki şey yere düşüyor. Eğer bunun olmamasını istiyorsan yaprağa enerji verirseniz hiç yaprak eğilmez ve üstünde hep durabilirsiniz.

  2021-06-14_00.11.07.png
  Köklenmiş Toprak
  Çapa kullanılarak toprağa dönüşür. Kemik tozuyla altında sarkan kökler yetişir.

  2021-06-14_00.17.55.png
  Yosun Bloğu
  Bu yosun bloğunu kemik tozu ile çoğaltılabilir.

  9ec04-16231806295220-800.jpg
  Tozlaşmış Kar Bloğu
  Kar yağan bölgeye kazan koyarak elde edebilirsiniz. İçi kar dolan kazana kova ile sağ tıklayarak alabilirsiniz. Tozlaşmış karın içinde donarsınız ve daha çok durdukça canınız gitmeye başlar. Tozlaşmış karın için düşmemek için herhangi bir deri zırhı giymeniz gerekir. İskeletler tozlaşmış karın içinde durdukça serseriye dönüşüyorlar.

  Lush_Caves (1).png
  Parlayan Meyveler
  Bu yeni eklenen meyve, tatlı orman meyvesiyle aynı mantığa sahip. Bununla tilkileri çiftleştirebilirsiniz. Parlayan meyveler etrafı aydınlatır. Fakat sadece üstüne meyve olduğunda. Meyveyi aldıktan sonra parlaklık sona erer. Kemik tozu ile çoğaltabilirsiniz. Üstüne de tırmanabilirsiniz.

  Elmas+Buldunuz!.png

  Gelişimler
  Dürbünle papağana bakma (Bu bir kuş mu?)
  Dürbünle ghasta bakma (Bu bir balon mu?)
  Dürbünle ender dragona bakma (Bu bir uçak mı?)
  Köylünün yakınında yıldırımsavara yıldırım çarpmasında (Akım koruyucusu)
  Tozlaşmış karın üstünde deri bot ile yürüme (Tavşan kadar hafif)
  Kova ile axolotl yakalayınca (En tatlı yırtıcı)
  Axolotl'ın saldırdığı canlıyı öldürme (Arkadaşlığın iyileştiren gücü)
  Tabelayı parlayan mürekkep kesesiyle aydınlatma (Parlat ve seyret)
  Keçileri tekneyle taşıdığımızda (Keçileri kaçırmak!)
  Bakır bloğuna bal peteği uygulama (Mumla)
  Bakır bloğundaki mumlamayı balta ile kaldırdığımızda (Mumlama)

  Küçük Güncellemeler
  Eskiden kazana sadece su konulabiliyordu. Artık lav ve tozlaşmış karda konulabiliyor
  Artık tüm toprak türleri kürek ile patikaya çevriliebiliyor.
  Raylar artık su altına konulabiliyor ama daha yavaş.
  Pusula, saat, şeker kamışı ve spektral okun dokuları biraz değiştirildi.

  Minecraft 1.17 güncellemesi bunlardan ibaretti. Part 2 olarak daha çok şey eklenecek. Bunun için sene sonunu beklememiz gerekecek. Yanlış yazdığım bir şey varsa özür dilerim. Sonraki konuda görüşmek üzere.
   
  #1 mbboyun, 14 Haziran 2021
  Son düzenleme: 14 Haziran 2021
 2. 1DeliRekt7

  1DeliRekt7 Vip Üye
  Vip Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2018
  Mesaj:
  88
  Beğenilmeler:
  61
  Efsane. Böyle konu görmedim hayatta. Seni dudaklarından öpüyorum. :p:D
   
  TheDark_Gamer ve mbboyun bunu beğendi.
 3. mbboyun

  mbboyun Genel Moderatör
  Genel Moderatör Sponsor Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2018
  Mesaj:
  1.500
  Beğenilmeler:
  2.086
  Ben de öpüyorum :p
   
  TheDark_Gamer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)