1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

Kafein Nedir?

'Konu Dışı - Genel' forumunda TheDark_Gamer tarafından 16 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1.949
  Beğenilmeler:
  4.215
  Kafein Nedir?

  Size sözlük tanımı söylemeyeceğim. Ne olduğunu, ne yaptığını, nede bulunduğunu, zararlarını artılarını anlatacağım.

  Öncelikle kafein, yorgunluk maddelerinin yerini alan ve yorgunluğu önleme/geciktirme yan etkisi olan maddedir.

  Normal şartlarda, yorulduğunuzda sinir boşluklarımızda asetilkonin ve adenozin denen iki madde oluşuyor. Bunlar sizin yorgunluk hissinizi sağlıyor. Kafein ise bunların yerine geçip size bunu hissettirmiyor.

  Yani aslında kafein sizin uykunuzu veya dinlenme ihtiyacınızı yok etmiyor; sadece gizliyor.

  Nelerde, Ne Kadar Kafein Bulunur?

  Kafein'in bulunduğu içeceklere örnek vermemiz gerekirse çay, kahve ve kola verebiliriz. Bu içeceklerden en çok kafein vereni kahve, en az vereni ise kola'dır. (çünkü kolada sadece tat vermesi için kullanılıyor)

  Bir bardak kahve yaklaşık 4 bardak çay kadar kafein içerir. Kafein vücuda girdikten 30-60 dakika sonra etkisini göstermeye başlar. Yani içtikten hemen sonra tüm yorgunluğunuz gidecek diye bir kural yok.

  Sağlıklı Mı?

  Tam olarak sağlıklı diyemeyiz fakat bir zararı da yok. Neden tam olarak sağlıklı diyemeyiz bunun üç nedeni var:

  1. Kafein duyarlılığı

  Sürekli kullanımda kafein bir nevi uyuşturucu gibi sizi etkiliyor ve eğer kafein almayı bir anda bırakırsanız, o gün normalde hiç kafein almadığınız halinizden de yorgun oluyorsunuz.

  2. Yok etmiyor, erteliyor

  Kafein yorgunluğunuzu tam olarak yok etmiyor; sadece daha uzun süre bir işi daha dinç şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Yorgunluk hissinin oluşmamasını (kafein etki süresi boyunca) veya daha geç oluşmasını sağlıyor.

  Yani yine yaptığınız iş kadar yoruluyorsunuz, yine ona göre dinleneceksiniz. Hatta daha fazla dinlenme ihtiyacınız oluşacak muhtemelen. Sadece bunu hissetmiyorsunuz.

  3. Fazlası bir işe yaramıyor

  Eğer çok fazla kafein alırsanız ihtiyacınızdan fazla aldığınız kafeinin pozitif bir etkisi olmuyor. Hatta zararlı bile olabiliyor. Yani şöyle bi 10 bardak kahve içeyim de beynim şelale gibi aksın tüm yorgunluğum uçsun diye bir çıkarım yapamayız.

  Sonuç

  Tüm bunlara rağmen benim önerim kafein içeren maddeler (örn. kahve) kullanmanızdır. Bir çok geliştiricinin kodlama yaparken kahve içtiğini görmüşsünüzdür. Bunun nedeni kodlamanın kompleks ve fiziksel güçten çok zeka gerektiren bir iş olması ve kahvenin beyni daha uzun süre daha çevik şekilde kullanmanızı sağlaması.

  Eğer işe, okula vs. gidiyorsanız veya yazılımcıysanız uyandığınızda veya gün içinde en az 1 bardak kahve içmeniz ayılmanıza veya konsantre olmanıza/daha geç yorulmanıza katkı sağlayacaktır.
   

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)