1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
    Duyuruyu Kapat

Haftanın Konusu En iyi tarayıcı hangisi?

'Teknoloji' forumunda TheDark_Gamer tarafından 6 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

?

En iyi tarayıcı hangisi?

1. Chrome

30,0%
  2. Opera/OperaGX

60,0%
  3. Firefox

0 oy
    0,0%
  4. Vivaldi

0 oy
    0,0%
  5. Safari

0 oy
    0,0%
  6. Edge

0 oy
    0,0%
  7. Samsung Internet

0 oy
    0,0%
  8. Internet Explorer

0 oy
    0,0%
  9. Diğer (Yorumlarda Belirtin)

10,0%
  1. TheDark_Gamer

TheDark_Gamer Developer & Owner
    Sunucu Sahibi Forum Kurucusu Süper Üye

Beğenilmeler:
    3.762
    En iyi tarayıcı hangisi?

Başka bir ilgi çeken ve kafalarda hep bir soru işareti olarak kalan soruyu cevapladığım konuya hoş geldiniz. Sorunun cevabı aslında hepinizin bildiğinden farksız, fakat bazı detaylar, ekstralar ve anketler sunacağım.

İlk olarak; "it depends." kullanım stilinize, karakterinize, işletim sisteminize, vesaire dayalı olarak sonuç değişebilir.

Bunun dışında hangi konuda en iyi olduğu da tartışılabilir. Biz burada her konuda genel olarak "over-all" en iyi tarayıcıyı bulmaya çalışacağız.

İlk önce belli metrikleri/verileri analiz ederek yola çıkalım.

Market share, kullanım yüzdesi

En popüler tarayıcılar, her ne kadar en popüleri en iyisidir mottosunu desteklemesem de, maalesef ki en iyisi oluyor genelde. Çünkü en yüksek desteği, en yüksek gücü, en yüksek telemetri verisini onlar ediniyor.

Popüler olduğu için geliştiriciler onu kullanıyor, popüler olduğu için ne yapsa standard oluyor, popüler olduğu için en geniş telemetri/performans/çökme raporu verileri onda oluyor.

Tabii ki de bahsettiğimiz tarayıcı Chrome.

StatCounter-browser-ww-monthly-201910-202010.png

Grafiği yazıya dökmemiz gerekirse:

Chrome: %66.12
    Safari: %17.24
    Firefox: %3.98
    Samsung Internet: %3.18
    Microsoft Edge Chromium: %2.85
    Opera: %2.08
    Diğer: %1.84
    UC Browser: %1.2
    Internet Explorer: %1.05
    Eski Microsoft Edge: %0.46

(Microsoft tarayıcıları toplamı: %4.36)

(Diğer kısmı, ekstra User-Agent'i olmayan Vivaldi gibi Chromium bazlı tarayıcıları ve bilinmeyen/oranı çok az olan tarayıcıları içerir.)

Kısaca Chrome dışındaki tüm tarayıcıların oranını toplasak yine Chrome'un yanından bile geçmiyor. (%33.88)

Şuanki veriye kendiniz Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. adresinden bakabilirsiniz.

Özellik/Uyumluluk Karşılaştırması

"Popülerlik her şey değildir!" dediğinizi duyar gibiyim. O zaman şimdi bir de özellik ve uyumluluk olarak karşılaştıralım.

Stabil sürümler:
    upload_2020-11-6_3-44-55.png

Geliştirici sürümleri:
    upload_2020-11-6_3-45-13.png

Not: Eğer tarayıcınız Chromium altyapılı ise (örn. Edge, Opera, Vivaldi) Chrome ile aynı uyumlulukta ve özelliklere; dolayısı ile aynı skora sahiptir.

Kısaca uyumlulukta da sıra Chrome/Chromium, Firefox ve Safari olarak gidiyor.

Şuanki veriye kendiniz Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. adresinden bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim, benim kendi deneyimlerime.

"Diğer" kısmında yazanlar dışındaki tüm tarayıcıları bir süreliğine de olsa kullandığımdan (şuanda OperaGX kullanıyorum, fakat Firefox da beklediğim bir kaç özellik/bug-fix gelince ona geçebilirim, emin değilim, bunun dışında Chrome'a da geçebilirim) kendi deneyimlerimi anlatacağım.

Chrome

Artılar: Stabil, popüler, uyumlu
    Eksiler: RAM, eSNI, AdBlock/VPN/RAM/CPU Limit için eklenti gerekiyor, daha az özelleştirilebilirlik (about://flags)

Safari
    (iPhone'da kullandım sadece)

Artılar: Stabil, popüler, yarım-uyumlu
    Eksiler: Daha az uyumluluk ve özelleştirilebilirlik

Firefox

Artılar: Gizlilik & güvenlik, eSNI, özelleştirilebilirlik
    Eksiler: Kararsız, popüler değil, uyumsuz

Uyumsuzluğa örnek olarak aşağıdaki teknolojileri desteklemiyor:
    Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Preload (Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın., Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.)

Samsung Internet

Bir ara android'de denemiştim, fakat Chrome zaten yüklü geldiğinden sanırım yanlışlıkla veya bu neymiş diye açmıştım. :D

Fazla kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim ama Chrome varken gereksiz gibi.

Edge
    (Chromium)

Haberler sayfası güzeldi, onun dışında fazla kullanmadım. Chromium alt yapılı olduğu için uyumluluğu iyidir diye düşünüyorum, fakat zaten Chromium olduğu için Chrome varken gereksiz diyebilirim.

Opera
    (GX)

OperaGX kullandım, hala kullanıyorum şuanda ve bir sıkıntı yaşamadım. Şu ana kadar kullandığım en iyi tarayıcı, Chromium altyapılı olduğundan uyumlulukta da sıkıntı olmuyor. Performans ile alakalı da sorun yaşamadım. Market share'i az olması pek etkilemiyor beni.

Kendi ad-blockerı, VPN'i, RAM/CPU limitleme sistemi, ekstra sunduğu flag ve ayarlar gayet iyi.

Vivaldi

Bir grup eski Opera çalışanı tarafından yapıldığını biliyorum. Benim bu tarayıcı ile tanışmam ise webde "Vivaldi diye bir tarayıcı mı varmış la?" demem ile başlıyor.

Bu tanışmadan sonra bir ara uzun süreliğine kullandım. 6 aydan fazladır herhalde. Bir sıkıntı yaşamamıştım, gayet güzeldi. En sevdiğim özelliği ise sekmeleri mobildeki gibi theme-color rengine göre renklendirmesiydi.

Fakat bir sabah açtığımda tüm ayar ve özelleştirmelerimin sıfırlanıp tarayıcının kendini son sürüme güncellediğini gösteren bir ibare ile karşılaştım, daha sonra bir daha kullanmadım.

UC Browser

Eğer Symbian Nokia falan bir telefonda kullanmıyorsanız kullanmanızı önermediğim bir tarayıcı, onun dışında ben kullanmadığımdan fazla bir şey diyemeyeceğim.

Internet Explorer

Eğer eski Windows sistemlerde (Edge'nin olmadığı) başka bir tarayıcı yüklemek dışında bir iş için kullanacaksanız kullanmamanızı önerdiğim tarayıcı.

Eski Edge

Bir süre kullanmıştım. Yeni chromium bazlı edge çıkana kadar herhalde. Bir sorun yaşamamıştım fakat chromiumlu olan çıkıp eskisi geliştirilmeyi bırakılınca çökmeler falan başlamıştı, bende OperaGX'e geçtim.

En sevdiğim özelliği sanırım Chromium bazlı yeni Edge'de olmayan sekmeleri discard ederek kaydetme özelliğiydi.

Hiç açık olup RAM yememesini istediğiniz ama aynı zamanda da kapatmak istemediğiniz sekmeler oldu mu? Benim çok oldu.

İşte onları discard yaparak kaydediyorduk. Bir nevi bookmark (favorilere) eklemek, fakat istediğiniz zaman geri kaldığı yerden açabiliyordu sayfayı ve önizlemesi vesaire gözüküyordu.

Benim oyum

Şuanda OperaGX kullandığım için benim oyum OperaGX'e, fakat Chrome ve Linux/Ubuntu vs. üzerinde Firefox veya iPhone/Mac üzerinde Safari kullananlara da saygı duyarım.

Onun dışında 2020'de Internet Explorer falan kullanan yoktur herhalde. Yeni, modern, güvenli, hızlı, uyumlu bir tarayıcı seçmek her zaman iyidir.

Şimdi gelelim, sizin deneyimlerinize

Sizin tarayıcılar ile deneyimleriniz nedir? Yorumlar kısmına yazabilir ve ankete oy kullanabilirsiniz. Hadi en iyi tarayıcıyı seçelim! :D

2. DenyysBaba

DenyysBaba Süper Üye
    Süper Üye Yazar

Beğenilmeler:
    144
    Safariyi hiç kullanmadım gülür mü fakirin yüzü

ToprakM ve TheDark_Gamer bunu beğendi.
  3. mbboyun

mbboyun Süper Üye
    Süper Üye Yardımcı Moderatör Sponsor Üye

Beğenilmeler:
    1.973
    Hangisi en iyisi bilmem ama Opera GX tasarım ve sunduğu özellikler bakısından bence gayet iyi.

ToprakM, BugraBerkGG ve TheDark_Gamer bunu beğendi.
  4. BugraBerkGG

BugraBerkGG Winner's Island Coming Soon...
    Vip Üye Stajyer

Beğenilmeler:
    322
    Opera'nın Chrome'dan daha fazla ve güzel özellikleri var. Ram kullanım oranını, işlemci kullanım oranını vs. uygulama üzerinden görebiliyoruz. Sol kısımda Discord, Twitch gibi platformlardan gelen bildirimlere bakma gibi eklentileri de var. Tavsiye ederim :)

5. sametdnc

sametdnc Genel Moderatör
    Aktif Üye Üye

Beğenilmeler:
    2.320
    Opera her ne kadar yenilikçi olsa da performans açısından her zaman Google daha iyidir onu geçicek bir tarayıcı var mı bilmiyorum

ToprakM, AssassinDaan ve DenyysBaba bunu beğendi.
  6. bombacan

bombacan Beni Patlatamazsın Genç
    Sponsor Üye Vip Üye

Beğenilmeler:
    219
    Safari hariç diğer her tarayıcıyı kullandım ancak benim sevdiğim 2tarayıcı var şuanda biri edge diğeri opera, operada edgeden daha fazla özellik olduğundan bence en iyi tarayıcı olabilir
    Opera Developer kullanıyorum bu arada

7. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Performans olarak ben bir fark görmüyorum, Opera'da zaten Chromium altyapılı olduğundan Chrome ile aynı altyapıyı paylaşıyor (bilmeyenler için Chromium Google'ın piyasaya sunduğu, Chrome, Opera, Vivaldi, Edge gibi bir çok tarayıcının altyapısını oluşturan tarayıcı motoru), performans kıyaslaması yapılacaksa genelde Chrome ve Firefox karşılaştırılır.

Hatta AdBlock ve VPN gibi şeyler için eklentiye ihtiyaç duymadığından Opera daha bile performanslı olabilir. Tabii ki end user için Chrome daha hazır ve basittir, o nedenle tercih edilir. Bir de sanırım insanlar arama motoru olarak Google, sosyal ağ olarak YouTube gibi Google servislerini, Google DNS'i kullanıyoruz, bari tarayıcımızda Chrome olsun diye düşündüğünden popüler birazda (ben de YouTube ve Google kullansamda, tarayıcı olarak Opera DNS olaraksa CloudFlare kullanıyorum).

Onun dışında her şey performans değil. O performansı sağlamak için yediği ram, cpu da önemli. Ne en az kaynağı kullanıp performansı kötü olan tarayıcı iyidir ne de kaynakları sömüren. Chrome/Chromium'un son sürümlerinde bunun için bir şeyler yaptılar fakat pek işe yaradı mı bilmiyorum. Uzun süre bir çok YouTube sekmesi vesaire açık bırakıldığında GPU Process RAM'inizi yok ediyor.

Sol kısım'ı kullanmıyorum ben, websiteleri küçültüyor. Favoriler şeyi de kapalı bende, sekmeler altında adres barı, onun dışında websitenin içeriğinden kısıp çözünürlüğünü düşürecek şeyleri sevmiyorum. OperaGX tercih etmemin nedeni tasarımları, sesleri, homepagede oyunlar ile alakalı şeyleri göstermesi, hazır adblock ve vpn'i, özelleştirilebilir ayarları ve stabilitesi (diğer chromium tarayıcılarına ithafen)

8. sametdnc

sametdnc Genel Moderatör
    Aktif Üye Üye

Beğenilmeler:
    2.320
    Tabii ki ram ve Gpu'yu uzun sürede zora sokan bir durum olsa da iyi bir bilgisayar için bu sorun değil. Hem kullanımı bana daha basit geliyor. (Uzun yıllardır da kullandığım içinde olabilir) Ancak açılış hızı/arama hızı ve hizmetleri göz önünde bulundursak benim bilgisayarıma göre Google, Opera'dan çok daha iyi

9. DoctorCaptainR

Üye

Beğenilmeler:
    64
    Brave browseri yapımcıları ve benim dışımda kimse kullanmıyor sanırım

10. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Market share, compatibility listelerinde olmadığından ve bende hiç kullanmadığımdan konuya eklemediğim bir çok tarayıcı vardır tabii ki. Ben hiç kullanmadığım için yorum yapamayacağım. Chromium bazlı olduğundan chrome için söylediklerim geçerli olur, onun dışında sitesine baktım vaat ettikleri şeyler güzel fakat vaatten ödeye gitmişler mi bilmiyorum. Kullanılabilir.

--

Bunun dışında, Google dan arındırılmış (google ve google servislerinden bağımsız) Chrome istiyorsanız aşağıdaki projeye göz atabilirsiniz.
    Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. (direkt indirme linki için Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın. (64 bit, Windows))

ToprakM, DoctorCaptainR ve sametdnc bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)