1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

En iyi reklam engelleyici hangisi?

'Teknoloji' forumunda TheDark_Gamer tarafından 10 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1.924
  Beğenilmeler:
  4.166
  En iyi reklam engelleyici hangisi?

  Bu konuda en iyi reklam engelleyicisini bulmaya çalışacağız. Ele alacağımız faktörler: düzgün politikalar (kabul edilebilir reklamlar gibi saçma anlaşmalı şeyler olmaması), güvenilir yayımcı (reklam engelleyicinin kendisinin reklama/virüse dönüşmemesi), uyumluluk ve performans.

  Not: Bu konuda, uBlock Origin dışında bir AdBlock eklentisini uzun süre kullanmadığımdan ve uBlock Origin dışında doğru düzgün bir AdBlock eklentisinin piyasada olmadığını düşündüğümden; biraz subjektif veya tek taraflı aktarmış olabilirim.

  Gerek bu nedenle, gerekte bütün AdBlock eklentilerinin yaratıcı adlar yerine standard adlar seçmesi nedeniyle (adblock, adblock plus, adblock ultimate, adguard, vb.) bu konuda anket bulunmayacak ve diğer adblock eklentilerine daha az değinilecektir.

  A) Düzgün politikalar

  Bazı reklam engelleyicileri, hatta bir çok reklam engelleyicisi (uBlock Origin ve Opera AdBlocker dışında) belli şirketlerden/sitelerden reklamları ücret karşılığında kendi adblocklarında varsayılan olarak bloklamıyor.

  Buna da "kabul edilebilir reklamlar" gibi bir ad veriyorlar. Ticari olarak doğru fakat etik olarak yanlış bir karar.

  B) Güvenilir yayımcı

  Nano Adblocker'ın 2 türk geliştiriciye satıldığını ve bu geliştiricilerin kendilerini anonim tuttuğunu, hiç bir açıklama yapmadıklarını ve yaptıkları ilk güncelleme de attığınız her adımı izleyen kodlar eklediklerini duymuşsunuzdur sanırım.

  Nano Adblocker'ın orijinal yapımcısı güvenilir birisiydi, fakat para karşılığında projesini sattı. Böyle bir şeyin olmayacağının garantisini tabii ki kimse veremez, tabii yeterli para teklif edilirse.

  Fakat yine de en azından bu tür şeylere savaş açan, etik olarak doğru olmadığını savunan, bunu yapanları ifşa eden ve aynı zamanda Opera AdBlocker'ın da baz aldığı uBlock Origin'in yapımcısı gorhill'e güvenebiliriz.

  C) Uyumluluk

  AdBlocker'lar için belkide en önemli faktörlerden birisi de uyumluluk. Bir AdBlock'un sayfadaki reklamları bloklamasından daha önemli olan; o siteyi bozmaması veya AdBlock kullandığınızı algılayamamasını sağlamaktır.

  Chrome kullanıyorsanız uBlock Origin Companion eklentisini indirerek ve Anti-AdBlock-Killer (AAK) listesine abone olarak AdBlock engelleyicilerini kapatabilirsiniz.

  Bunun dışında varsayılan ayarlar ile uBlock Origin gayet uyumlu.

  D) Performans

  Belki de en önemli faktörlerden bir diğeri de; performans. Kullanıcılar bir AdBlocker'ın yukarıdaki tüm saydıklarımı yaparken, günlük site kullanımlarını etkilemelerini de istemiyor.

  Bir AdBlock her ne kadar reklamları bloklayarak, reklamlar genelde sayfa yüklemesini geciktirdiğinden siteyi çoğu durumda hızlandırıyor olsa da; bazı durumlarda AdBlock eklentileri sayfadaki tüm elementleri tüm listeler ile eşleştirmeye çalışıp, reklam aradığından dolayı site yüklenmesini yavaşlatabiliyor.

  Böyle durumlarda önbellekleme, akıllı eşleştirme ve optimizasyonlu, güncel ve basit kod yazma (simplicity over complexity) sayesinde performans sorunları aşılabiliyor.

  Peki en iyisi hangisi?

  Sanırım her yerde uBlock Origin'i örnek vermemden en iyisinin o olduğunu anlamışsınızdır :D

  Diğer AdBlock, AdGuard, AdBlock Plus, AdBlock Ultimate gibi eklentilere neden güvenmemeniz gerekiyor, aşağıda ki twette görebilirsiniz.

  Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.

  AdBlock Ultimate'in, AdGuard'ın eski bir sürümünün değiştirilmiş kopyası olduğunu ve bunun diğer AdBlock gibi eklentiler içinde geçerli olduğunu ve bu eklentilerin kabul edilebilir reklam politikalarına ek olarak bir açık barındırdığı gibi gerçeklerden bahsederek, uBlock Origin'in en iyi olduğunu tekrar gösteriyor.

  Not: uBlock değil, uBlock Origin kurmalısınız. uBlock eski sürümü ve yıllar önce geliştirilmeyi bırakıldı. uBlock Origin yeni ve aktif olarak geliştirilen sürümü.

  uBlock Origin Neden En İyisi?

  A) Açık kaynak

  Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.

  uBlock Origin'in tüm kaynak kodları GitHub üzerinde bulunmakta ve GitHub sayfası 22.000'den fazla yıldıza sahip.

  B) Bir reklam engelleyiciden fazlası

  Reklamlar, izleyiciler, bitcoin minerlar, diğer zararlı yazılımlar: hepsini engeller. Sadece reklamları değil. Kabul edilebilir reklamlar veya anlaşmalar yok. Katı ama aynı zamanda etkili kurallar.

  En popüler ve aktif geliştirilen AdBlock eklentisi. Bir site düzgün çalışmıyor mu? Hatayı raporlayın veya daha sonra tekrar deneyin. Filtre listelerinin güncellenmesi için eklentinin güncellenmesine gerek yok!

  C) Güvenilirlik, uyumluluk, performans

  Güvenilir. Uyumlu. Hızlı. uBlock Origin'in güncel kütüphaneler kullanılarak yazılan modern kod yapısı ve önbellekleme, akıllı eşleştirme gibi gelişmiş algoritmaları sayesinde maksimum performans.

  Konu sonu

  Bir konunun daha sonuna geldik. Sonraki konularda tekrar görüşmek üzere!
   
 2. SametDinç

  SametDinç Genel Moderatör
  Genel Moderatör

  Katılım:
  22 Kasım 2020
  Mesaj:
  6
  Beğenilmeler:
  15
  Güzel konu, Google'da iyi bir reklam engelleyicisi bulmak eziyet :D Son zamanlarda Opera'nın kendi reklam engelleyicisini kullanıyorum ve şuana kadar herhangi bir reklamla karşılaşmadım.
   
  TheDark_Gamer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)