1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
    Duyuruyu Kapat

Onaylı Rehber Eclipse'mi, IntelliJ'mi, NetBeans'mı? Hangi IDE?

'Java' forumunda TheDark_Gamer tarafından 20 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

?

Hangi IDE'yi Kullanıyorsunuz?

1. Eclipse

25.0%
  2. IntelliJ

0 oy
    0.0%
  3. NetBeans

0 oy
    0.0%
  4. Notepad

50.0%
  5. Karışık

0 oy
    0.0%
  6. Diğer

25.0%
  7. Kullanmıyorum

0 oy
    0.0%
  8. Alakam Yok

0 oy
    0.0%
  1. TheDark_Gamer

TheDark_Gamer Developer & Owner
    Sunucu Sahibi Forum Kurucusu

Beğenilmeler:
    3,550
    Hangi IDE?

Bu IDE'lerin çoğu sadece Java için olmasa da, bu konu da Java taraflarına göre değerlendireceğiz.
    İlk önce üçü hakkında da ufak bir kısım yazıp, sonra kendi karşılaştığım kırıcı olaylardan bahsedip, sonra anket koyup konuyu sonlandıracağım.

Bir dakika, IDE mi?

IDE, yani Integrated Development Environment (Entegre / Birleşik Geliştirme Ortamı), kod yazabilmemiz için bize kolaylık sağlayan programlara denir.
    Bu IDE'ler genelde compiler ve debug araçları gibi her türlü aracı hazır olarak içerir ve son kullanıcı kullanımına hazırdırlar.

Eclipse

Eclipse, Eclipse Foundations tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir IDE'dir.
    Ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bir çok kişi ve yer tarafından en popüler veya en kolay IDE olarak kabul edilir.
    Kişisel değerlendirmem ise şudur:

+ Popüler olduğundan ve 10 rehberden 9'unda Eclipse kullanıldığından başlamanız ve öğrenmeniz kolay, karşılaştığınız hataları Google'a yazdığınızda çözüm bulma ihtimaliniz çok yüksek.
    + Aynı şekilde bir çok eklenti ve tema mevcut. Tema konusunda pek emin değilim çünkü sadece bir tane denedim, fakat bir sürü eklenti olduğunu biliyorum.
    - Otomatik kelime önermesi yavaş, kod analiz araçları yeterli değil. Fakat genel olarak Eclipse Java Compiler adı altında kendi compiler'ları var, bunun dışında açık kaynak ve ücretsiz olması da bir artı.

İntelliJ

İntelliJ IDEA, JetBrains tarafından geliştirilen bir IDE'dir.
    Asıl versiyonu IntelliJ IDEA Ultimate olup, ücretlidir.

Fakat bir de Community Edition yani Topluluk Versiyonu vardır, bu versiyon Ultimate'a göre daha sınırlıdır,
    Bazı diller desteklenmez, vesaire.

Bir çok kişi ve yer tarafından en iyi IDE olarak kabul edilir,

+ Kod analiz araçları gerçekten gelişmiş ve tek tıkla çözümler sunabiliyor. ReSharper'ı da C# için kullanırım, oda böyle. JetBrains cidden bu işi iyi yapıyor.
    + Yüksek performans ve güzel bir arayüz sunuyor. Temalar ve eklentiler ile daha da güzel oluyor.
    - Ultimate Edition satın almadan hatırladığım kadarıyla Java, Kotlin tarzı JVM dilleri dışında pek fazla kütüphane ile kullanamıyorsunuz.

NetBeans

NetBeans, Oracle tarafından, yani Java'nın kendi yapımcıları tarafından geliştirilen bir IDE'dir.
    Ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Genelde Java'nın kendi yapımcıları tarafından yapıldığı için, sade bir tasarıma sahip olduğu için veya kullanıcı arayüzü uygulamaları yaparken sağladığı kolaylık nedeniyle kullanılmaktadır.

+ Oracle tarafından geliştiriliyor, ön yargı değil ama bir artı bence.
    + Sade beyaz bir tasarımı var. Kasmıyor. Ram kullanımı vesaire düşük. Eclipse bende kasıyordu. IntelliJ kasmıyordu fakat RAM kullanımı çok yüksekti. Bu çok daha lightweight bir IDE sanırım.
    - Eclipse veya IntelliJ kadar popüler değil, eklentilerini araştırmadım fakat sade olmasına rağmen daha modern bir tema gerek.

Eclipse Çöp Kardeşim

Kendi karşılaştığım - kırıcı ve - gerçek bir olaydan bahsetmek isterim.

Bulunduğum bir yerde birisi sanırım bir hata ile karşılaşmıştı, hatadan ekran görüntüsü atması istendi, bir IDE hatası değildi bu arada Java kodu hatası, her neyse ekran görüntüsünde eclipse kullandığı görülüyordu, bir arkadaş hemen oradan "eclipse çöp kardeşim intellij kullan" diye atladı.

Bunu her zaman söylerim. Bırakın insanlar kendi seçimini yapsın. Ben Eclipse kullanırım sen IntelliJ kullanırsın başkası NetBeans kullanır. Bunda problem ne? Hepimiz aynı şeyi kullansaydık asıl çok büyük bir problem olurdu. Kendiniz olun. Kendi seçimlerinizi yapın. Kendi ihtiyaçlarınıza göre seçim yapın. İsterseniz komut satırından da kod yazabilirsiniz, kimse sizi tutamaz. Yeter ki aklınızda ki fikiri geliştirin, ortaya koyun. Nasıl yaptığınız fark etmez.

Buna benzer, sürüm ayrımı yapan ve 1.8 / 1.7 gibi sürümleri çöp olarak nitelendiren arkadaşlara karşı yazdığım bir konumda mevcuttu.
    Buyurun onuda aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır, sıkılmazsınız.

Linkleri görebilmek için sitemize kayıt olmalısın.

Görüşmek Üzere

İnsanların sizi değiştirmesine izin vermeyin. Eğer yaptığınız şey size cidden mantıklı gelmiyor ise de siz kendinizi değiştirin. İnsanlar size sadece fikir sunabilmeli, bir karar almanızı direkt olarak tetiklememeli.

Görüşmek üzere. Umarım her şey istediğiniz gibi olur.

Ha bu arada, ankete oy vermeyi unutmazsanız iyi olur. :D

AssassinDaan, sametdnc ve mbboyun bunu beğendi.
  2. AssassinDaan

AssassinDaan Gandalf Daan
    Forum Baş Yöneticisi

Beğenilmeler:
    3,219
    Anket nerede :D

Eline sağlık.

3. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,550
    Konuları başka bir forumda açmıştım, orada değer görmediğini anlayınca buraya taşıdım fakat zamanım olmadığından kopyala yapıştır yaptım, eklenen bazı resimler görünmüyor, bazı linkler oraya yönlendiriyor, anket yok gibi sorunlar olmuş, toprağa söylemiştim konuları düzenle resim ekle falan diye de yapmamış veya aktif değil, bilemiyorum. @ToprakM.

AssassinDaan bunu beğendi.
  4. HypnosEmo

HypnosEmo Forum Yöneticisi
    Forum Yöneticisi

Beğenilmeler:
    1,565
    Başlıkta yazım hatası var "Eclipse mi, Intellij mi, NetBeans mı?" olmalı.

5. HypnosEmo

HypnosEmo Forum Yöneticisi
    Forum Yöneticisi

Beğenilmeler:
    1,565
    Anket eklenmiştir, oy verebilirsiniz!

6. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3,550
    Ben böyle seviyorum.

HypnosEmo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)