1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
 2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
  Duyuruyu Kapat

CloudFlare, Mozilla, EFF ve IETF

'Teknoloji' forumunda TheDark_Gamer tarafından 19 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

 1. TheDark_Gamer

  TheDark_Gamer Developer & Owner
  Sunucu Sahibi Forum Kurucusu Süper Üye

  Katılım:
  19 Mart 2017
  Mesaj:
  1.898
  Beğenilmeler:
  3.762
  CloudFlare, Mozilla, EFF ve IETF

  Bu konu aslında spesifik olarak bir şeyi tanıtacağım vesaire bir konu değil. Bir kaç büyük ve eski sevdiğim şirketten bahsedeceğim. :D

  CloudFlare

  İnterneti herkes için ücretsiz olarak daha hızlı ve güvenli yapan, dünyanın her yerinden ücretsiz CDN ağı, DNS sunucuları, zaman sunucuları sunan bu şirketi saymazsam olmazdı.


  Mozilla

  Firefox kullanmıyorum fakat kullanmışlığım var, gizliliğe dayalı bir tarayıcı olsa da yavaş ve bazı şeyleri eksik bulduğumdan tercih etmesem de, belki Firefox'u tam anlamıyla değil ama, Mozilla'yı tam anlamıyla destekliyorum.

  MDN geliştirici dökümanları olsun, un4fk the internet projesi olsun, bir çok açık kaynak projeye destek vermesi olsun; Mozilla'da interneti daha hızlı ve güvenli yapma misyonunda ilerleyen bir şirket diyebilirim. Ek olarak moz://a gibi güzel bir sembolleri de var. :D

  EFF
  (Electronic Frontier Foundation)

  EFF'de yine yukarıda saydığım "interneti daha hızlı ve güvenli yapmak" misyonunda ilerleyen bir şirket daha, fakat diğer ikisine göre daha objektif ve bu amaca dayalı; ek olarak diğerlerine göre daha eski, tam 30 yıldır piyasada.

  Faaliyetlerine örnek vermek gerekirse, açık kaynak projelerinin kişisel geliştiricilerini büyük/dev şirketlere karşı yasal olarak ücretsiz bir şekilde koruyor. Buna en büyük örnek youtube-dl (youtube dan video indirme programı) projesi haksız bir şekilde GitHub üzerinden kaldırıldıktan sonra GitHub'a verdikleri cevaptan sonra projenin geri getirilmesiydi.

  IETF
  (Internet Engineering Task Force)

  IETF, HTTP/3, eSNI, TLS 1.3 gibi tüm web standartlarını (RFC'leri) geliştiren ve döküman haline getirip depolayan şirket. Yine bu şirkette daha iyi bir internet için çalışıyor.

  Konu sonu

  Bir konunun daha sonuna geldik. Bir sonraki konuda görüşmek üzere!
   
  #1 TheDark_Gamer, 19 Kasım 2020
  Son düzenleme: 19 Kasım 2020
  AssassinDaan bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)