1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
    Duyuruyu Kapat

Çandarlı Halil Paşa | Kimdir?

'Eğitim & Öğretim' forumunda HypnosEmo tarafından 11 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. HypnosEmo

HypnosEmo Forum Yöneticisi
    Forum Yöneticisi

Beğenilmeler:
    1,597

Çandarlı Halil Paşa'nın İznik'teki mezarından bir görüntü.1

Çandarlı Halil Paşa
    Sadrazam
    Görev Yılları: 1439 - 1453
    Doğum - Ölüm Tarihi: ?? - 10 Temmuz 1453

Merhabalar! Bugün sizlere Çandarlı Halil Paşa'yı tanıtacağım. Umarım konuyu beğenirsiniz :)

Çandarlı Ailesi

Çandarlı Ailesi, kendilerinin büyüttüğü 4 büyük sadrazam(bu ne masala giriş falan mı yaptım :D) ile gerek siyasi, gerek ekonomik ve gerek askeri alanlarda Osmanlı Devleti'ne büyük katkılar sağlamışlardır.

Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa - 1364 - 1387 - I. Murad

Çandarlı Ali Paşa
    - 1387 - 1406 - Fetret Devri(I. Murad - I. Bayezid)

Çandarlı Birinci İbrahim Paşa
    - 1421 - 1429 - II. Murad

Çandarlı Halil Paşa
    - 1439 - 1453 - II. Murad - II. Mehmed

Çandarlı İkinci İbrahim Paşa
    - 1498 - 1499 - II. Bayezid

Kendisi eski ve ilk sadrazamlardan biri olan Çandarlı Kara Halil Paşa'nın torunudur. Babası Çandarlı İbrahim Paşa'dır. Ayrıca babası da Sadrazamdır çok değişik bir şekilde :D. Kendisinin ne tür veya nasıl bir eğitim aldığını bilmesem de, kanısınca bir Sadrazam olduğu için bilgin biri olduğunu iddia ediyorum. Bunun kanıtını vermiyorum, lütfen beni affedin. Kendisi II. Murad'ın hâkimiyetindeki Osmanlı Devleti'nde(1439) veziriazam(Sadrazam)lığına başlamıştır. Tabii II. Murad tahttan ikinci kez uzaklaşınca, II. Mehmed'e hizmet etmeye başlamıştır. Ayrıca II. Mehmed sultanlık görevine geçince ve genç olduğundan dolayı mantıken Osmanlı Devlet'ini genel olarak yönetmiştir. Kendisi önemli bir savaşa katılmıştır bkz. İstanbul'un Fethi Ayrıca kendisi Osmanlı döneminde ilk idam edilen sadrazamdır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında öldürülmüştür. Ölümü hakkında birçok teori vardır. Bunlardan birisi de İstanbul'un fethinin sırasında sergilediği tutum ve davranışladır.

Konumuzun maalesef ki sonuna geldik. Eğer beğendiyseniz beğenmeyi, ek bir şey ve unuttuğum bir şeyse yorumlara yazabilirsiniz. :blob-evil:

AssassinDaan bunu beğendi.
  2. AssassinDaan

AssassinDaan You Shall Not Pass
    Forum Baş Yöneticisi

Beğenilmeler:
    3,287
    Güzel konu, eline sağlık :)

HypnosEmo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)