1. Merhaba Ziyaretçi foruma kayıt olarak hediye kodu alabilirsin!
  2. Merhaba Ziyaretçi ! IP: play.LifeMCServer.com SkyBlock Sürüm: 1.7.X-1.8.X Senide aramızda görmek isteriz.
    Duyuruyu Kapat

İstek Reddedildi Bazı Kategorilerin Herkese Açık Olması

'Forum İstekleri' forumunda mbboyun tarafından 8 Kasım 2020 tarihinde açılan konu

1. mbboyun

mbboyun Süper Üye
    Süper Üye Yardımcı Moderatör Sponsor Üye

Beğenilmeler:
    1.973
    Yetkili Alımları, Şikayet, İstek&Öneri, Ban açtırma&İtiraz gibi kategorilerin herkese açık olması saçmalık. Birini şikayet ediyosun o kişi dahil herkes görüyor. Sadece ceza verme yetkisine sahip kişilere açık olabilir. İstek öneri kategorisi sadece yetkililere açılabilir ya da istek ve önerileri yapma yetkisine sahip kişilere açık olabilir. Ban açtırma olayında zaten herkese açık olması bana en saçma gelen çünkü adam ban açtırmaya gelmiş normal üye bu kategoriyi niye görüyor anlamıyorum. Yetkili alımlarında da yetkili alıyorsun. Kolay gelsinden başka bi şey denilemiyo. Zaten onu demek de saçma geliyor. Yetkili alımı sadece belli bir yere gelmiş kişilerin görmesi gerekiyor bence. Hadi istek,öneri kanalı neyse de herkes görüşünü söylüyor, olur olmaz diye de diğer kategorilerin herkese gözükmesi çok saçma. İsteğim bu kadardı.

AssassinDaan bunu beğendi.
  2. TheDark_Gamer

TheDark_Gamer Developer & Owner
    Sunucu Sahibi Forum Kurucusu Süper Üye

Beğenilmeler:
    3.762
    Sonuç: Öneriniz reddedildi.

Detayları ve ret sebebini aşağıdan okuyabilirsiniz.

İstek & Öneri
    Senin de dediğin gibi herkes fikirlerini belirtiyor, bizde onları göz önüne alıp bir karar veriyoruz.

Ban Açtırma & İtiraz
    Ban açtıracak kişilerin topluluktan da destek alması önemli. Eğer kimsenin sevmediği, toplulukta huzursuzluk çıkaran biri ise banının açılma ihtimali düşüyor. Burada da yine topluluk fikirlerini belirtiyor.

Örnek vermek gerekirse çok önceden yasaklanan fakat benim ne suç işlediğini unuttuğum birisi çıkıp suçsuz yere ban yedim diyor; normal şartlarda ben bu kişinin banını açabilirim. Fakat sonra birisi çıkıp bu arkadaş şunu şunu yapmıştı, banı açılmamalı diyerek kendi fikrini belirtiyor ve bende o mesajı okuyunca kişinin işlediği suçu hatırlayıp itirazı olumsuz olarak işaretliyorum.

Şikayet
    Burada da yine birini şikayet ediyorsunuz ve konu altında tartışılıyor, taraflar fikirlerini argümanlarını sunuyor. En son yöneticiler ise nihai kararı veriyor. Eğer herkese açık olmaz ise; olaya sadece şikayet edenin perspektifinden bakar ve yanlış kararlar verebiliriz. Herkese açık olmasının eksisi de var tabii ki; çoğunluk olayı manipüle etmeye çalışabilir. Fakat bu durumda da yöneticilerin vereceği nihai karara güvenmek zorundasınız.

Örnek vermek gerekirse gerçek hayatta ki mahkemeler de herkese açık yapılıyor. Herhangi bir mahkemeye gidip rastgele bir duruşmaya izleyici olarak katılabilirsiniz. Tabii ki orada fikir beyan etme gibi bir şansınız yok (eğer davacı veya sanık/avukat/hakim/savcı değilseniz) fakat internet ortamının getirdiği rahat moderasyon ve özgürlük ile bunun da bir eksisi olduğunu düşünmüyorum.

Yetkili Alımları
    Bu kategori ile alakalı benim de planlarım mevcut; formdaki bazı sorular gereksiz yere kişisel bilgi istiyor (yaş, soyad, vb.), gereksiz bazı şartlar sunuyor (örn. 15 yaş gereksinimi, gerçi kaldırmışım herhalde şimdi baktığımda bulamadım) ve forum herkese açık olduğundan bazı kişiler bunları paylaşmakta çekiniyor/sakınca görüyor, veyahut yanlış giriyor (örn. yaşını büyük gösterme)

Fakat bu kategorinin görünebilirlik düzeyini değiştirmek ile değil; başvuru formunu ve başvuru şartlarını değiştirerek çözülebilecek bir şey. Kategorinin ilk başta herkese açık olmasının ana nedeni yine aşağıdaki nedenlere dayanıyor;

1. Şeffaflık - İnsanların diğer yetkililerin de buraya direk üst bir mevkiye atanarak değilde başvuru yaparak ve hatta art arda olumsuz denemeler sonucunda en son başarılı olarak geldiğini görmesini sağlıyor. Bu da başvuru yapacak kişilere motivasyon ve başvuru örnekleri sunuyor.

2. Fikir alış-verişi - Sonuç olarak maaşlı yazılımcı almıyoruz; gönüllü topluluğu idare edecek yetkililer alıyoruz. Topluluğun kendi yetkililerinin nasıl seçildiğini şeffaf bir şekilde görmesi; ve dahası bu seçimlerde fikir belirterek katkı sağladığını hissetmesi önemli. Bunun dışında yetkili başvuru formunu doldurup bir nevi kendini tanıtan ve yetkili olduğunu belirten kişi bir nevi miting yapmış oluyor; topluluğa kendini tanıtıp kabul ettirmesi önemli. Ki sonra insanlar çıkıp "Neden bu kişi yetkili oldu, daha onu tanımıyoruz bile?" demesin.

3. Düzen ve sabır - Yetkili aldığımızda bir yerden yeni yetkilimiz X diye duyuru yapmamıza gerek kalmıyor. Konuyu takip eden veya kategoriyi takip eden herkesin haberi oluyor. Ek olarak yetkili başvurusu yapıp başvurusu henüz beklemede olan kişiler; diğer başvurulara bakıp onlarında beklemede olduğunu görerek kimseye ayrıcalık yapıp daha önce bakmadığımızı anlıyor; buda başvuru yapanların daha sabırlı olmalarını sağlıyor.

sametdnc, AssassinDaan ve ToprakM bunu beğendi.
  3. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Ek olarak şunu da belirtmem gerekiyor ki; kimsenin kolay gelsin dediğini görmedim. O tür mesajlar zaten moderatörler tarafından siliniyor. Silinmese bile Yetkili Alımları gibi bir çok kategoride atılan mesajlar toplam mesaj sayısına dahil olmuyor. Saydığın neredeyse bütün kategorilerde bu böyle.

AssassinDaan bunu beğendi.
  4. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Yetkililer ile biraz daha konuştuktan sonra konudan bağımsız olarak; ban sistemi hakkında bir düzenleme yapılabileceğine karar verdim. Biliyorsunuz ki sunucu kapanmadan önce çoğu banın sebep kısmında gerçek sebep yerine bir takım alakasız şeyler yazıyordu (şuanda değinmeyeceğim :D), eğer sunucu açılırsa düzenleme olarak sebep kısımlarına gerçek sebepleri gireceğiz ve ban itiraz konularında böylece ban sebepleri kesinleşeceğinden karar vermek daha kolay olacak. Fakat kategorinin herkese açık kalması konusunda hala fikrim değişmedi. @ToprakM bazı kişilerin grup olarak belli bir kişinin banının açılmasını engelleyebileceğinden bahsetti fakat yukarıdaki mesajımda ben

dedim, oradaki "ve bende o mesajı okuyunca kişinin işlediği suçu hatırlayıp itirazı olumsuz olarak işaretliyorum" kısmının altını çizmek isterim. Eğer hatırlamaz isem yorumlar beni manipüle edemeyecektir ve mantığımı kullanarak, eğer suçu tekrarlarsa zaten yine banlarız, oyuncu kaybetmektense kazanmak iyidir diyerek, kişiyi topluma kazandırmak için itirazı kabul ederim.

Yani ban itirazlarının manipüle edilmesi gibi bir durum pekte söz konusu değil. Nihai kararı veren yöneticiler kararlarında kullanıcı yorumlarını da ele alsa da; sonuç olarak kararı kendileri verirler.

5. ToprakM

ToprakM Süper Üye
    Forum Baş Yöneticisi Süper Üye Sponsor Üye

Beğenilmeler:
    700
    Ban açtırma dışındakilerin herkese açık olması gerektiğine katılıyorum.

Ban Açtırma & İtiraz, kanımca yorum yapan kullanıcıların manipüle etmesine oldukça müsait bir kategori. Ne idiği belirsiz, açıklamasına "ağla kudur çıldır" yazılıp geçilmiş engellerin nedenlerinin daha sonra hatırlanması imkansıza yakın.

Bazen engel nedenini yöneticiler hatırlamıyor ancak oyuncular hatırlıyor olabilir, bu durumda yorum yapılması olumlu gibi gözükebilir ancak engellenen oyuncunun engelinin açılmasını istemeyen biri tek başına veya daha üst bir durumda 4-5 arkadaş toplanıp açılmaması hakkında hemfikir oldukları izlenimini verebilir. Böylece yapılan yorumla; her ne kadar Mustafa aksini iddia etse de kasten veya yanlışlıkla, yöneticinin taraflı davranmasına vesile olabilir. Şunu unutmamak lazım, kimse manipüle edilemez değildir. Sistemin ben manipüle edilemem değil, herhangi biri hiçbir şekilde manipüle edilemez şeklinde düzenlenmesi gerekiyor.

Bu açıkladıklarımdan dolayı buranın tarafsız kalması açısından herkese açık olmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tabi bu durumda ban sisteminin de elden geçirilmesi ve engel nedeninin ve detayların kaydedilmesi, gerektiğinde yetkililer tarafından incelenebilecek hâle getirilmesi gerekiyor. Oyuncu ekranında hâlâ "ağla kudur çıldır" diye görürken arkada gereken veriler gerektiğinde kontrol edilebilmesi amacıyla kaydedilebilir.

6. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Banların %80'ini hatırlıyorum zaten, alzaymır değilim merak etmeyin herhangi bir sağlık problemim de yok, bilinenin aksine uyuşturucu da kullanmıyorum sadece bazen aşırı uykusuz olduğum zamanlarda discord sunucusunda dalga amaçlı boş yaptığım oluyor. Bu demek değildir ki ben uyuşturucu bağımlısıyım. Siz kimsiniz?!!

Ciddi olmak gerekirse; ban sebeplerinin doğru düzgün girilmesi konusunda sana katılıyorum. Fakat kolay kolay manipüle olacağımı sanmıyorum dediğim gibi. Gerekirse herkes benimle zıt fikirde olsun; ben neyi uygun görürsem onu yaparım. Gerekirse konuyu da kitlerim, mesajları da silerim.

"veya daha üst bir durumda 4-5 arkadaş toplanıp" durum derken mevkiden yetkiden bahsediyorsan, eğer ban itirazlarını manipüle edecek kadar düşen yetkililer aldıysak zaten baştan hata yapmışız; bunlar 4-5 kişiyse daha da hata yapmışız.

Sebepler düzgün girilirse zaten yorumların olup olmamasıyla arasında bir fark olmayacak. Sebep konusunda katılsam da herkese açıklık konusunda hala katılmıyorum. Herkese açık olmamasının bu durumda bir katkısı olmaz (eğer sebepleri düzgün girersek), fakat açık olmasının bu konuda fikir alışverişi yapıp üyenin affedilip affedilmeyeceğini kararlaştırmamız da etkisi olur.

Bakın affedilip affedilmeyeceğini diyorum. Eğer ortada kesin affedilemez veya kesin olarak yanlış bir ban varsa ben zaten kullanıcı yorumlarını o kadar dikkate almam, gerekeni yaparım. Fakat eğer suç barizse; kişi kabul ediyor ve af diliyor ise, burada topluluğunda ne düşündüğü önemli. Ben olaya dışarıdan baktığım için suça mantık dahilinde bakarım fakat belki de o kişinin işlediği suç bir başkasını daha fazla rahatsız etmiştir, o kişinin zarar görmesine sebep olmuştur vesaire.

Örneğin kişi diyelim ki yetkili olmayan samimi olduğu birisine sövdüğü için ban yemiştir; normal şartlarda ben bu banı açmam çünkü ailevi değerlere küfür edilmesi benim için pekte affedilecek bir suç değildir. Fakat diyelim ki üyenin küfür ettiği arkadaşı gelip üyeyi onaylıyor. Bu durumda banı yüksek ihtimal açarım. Yani fikrim değişir.

Bu tabii ki aklıma gelen ilk örnek. LifeMC'de işlenen her suç, atılan her ban bu kadar basit değil. Dolandırıcılık meseleleri, bug meseleleri vesaire. Tek bir ban yiyen taraf ve suçun LifeMC'ye karşı işlendiği durumlarda evet, belki de herkese açık olmamasının yararı olabilir fakat kullanıcılar arası işlenenler de, suça maruz kalan kişinin de fikrini belirtmesi önemli.

ToprakM bunu beğendi.
  7. ToprakM

ToprakM Süper Üye
    Forum Baş Yöneticisi Süper Üye Sponsor Üye

Beğenilmeler:
    700
    Gerçekleşmesi zor ama imkansız değil anlamında demiştim.

8. TheDark_Gamer

Beğenilmeler:
    3.762
    Mesajımı düzenledim son 2 kısmı da okursan orada daha iyi örnek verdiğimi düşünüyorum. Orada bahsetmek istediğim eğer bunu yapan kişiler yetkili ise zaten hatayı banda veya ban itirazında değil yetkili alımlarında yapmışızdır demekti.

Bu Sayfayı Paylaş

Bu Konuya Bakan Kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 0)